Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Publikacja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Nieznane oblicza cisownickiej przyrody – nowa publikacja wydana przez Gminę Goleszów

2021-06-09

Dzięki współpracy Gminy Goleszów oraz Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy, a także mieszkańców i specjalistów z zakresu nauk biologicznych zwłaszcza botaniki powstało pierwsze tak kompleksowe wydawnictwo prezentujące najważniejsze osobliwości przyrodnicze i atrakcje, które warto poznać decydując się na wizytę w Cisownicy. "Nieznane oblicza cisownickiej przyrody. Przewodnik spacerowy" to także ciekawa lektura dla mieszkańców, którzy chcieliby bliżej poznać ten zakątek naszej gminy. 

 

Dziś, w czasach znacznego przekształcenia siedlisk przyrodniczych i często drastycznego wpływu działalności człowieka na krajobraz,  liczne walory Gminy Goleszów,  zarówno historyczne, geologiczne i przyrodnicze zasługują na popularyzację. Docenienie i poznanie takich walorów przez mieszkańców naszej gminy pozwoli na skuteczniejsze działania mające na celu ochronę bioróżnorodności na jej  terenie. Nadal, na naszym terenie, odkrywane są nieznane wcześniej stanowiska wielu gatunków, niestety odnotowuje się również zanikanie kolejnych miejsc dotychczasowego występowania roślin oraz zwierząt stąd konieczność publikacji, która zbierze istotne wiadomości na temat bogactwa przyrodniczego oraz  posłuży jako przewodnik dla osób podążających szlakami turystycznymi przebiegającymi przez teren naszej gminy. 

 

Między innymi z tego powodu powstała publikacja "Nieznane oblicza cisownickiej przyrody. Przewodnik spacerowy", wydana przez Gminę Goleszów przy współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Cisownicy. Ten przewodnik spacerowy ma za zadanie przekazanie mieszkańcom gminy i turystom, odwiedzającym rejon Cisownicy, narzędzie, które jest małym kompendium wiedzy na temat zasobów przyrodniczych tego regionu. Dołączono do tego wydawnictwa  mapę z zaznaczonymi punktami określającymi lokalizację opisanych miejsc. Zawiera opisy tylko najistotniejszych obiektów i ciekawostek z nimi związanych, przez co, mamy nadzieję, wzbudzić u odbiorcy zainteresowanie tym regionem i skłoni do wędrówek oraz poszukiwania szerszej informacji o konkretnym obiekcie. 

 

Cisownica leży w południowej części Pogórza Cieszyńskiego i graniczy z Beskidem Śląskim. Jest to jedna z przyczyn bogactwa geologicznego tego obszaru, a co za tym idzie różnorodności  szaty roślinnej. Wydawnictwo to zakłada zwiększenia wrażliwości w obszarze ochrony przyrody wśród odwiedzających, bowiem brak tej wrażliwości zwykle wynika z nieznajomości walorów przyrodniczych miejsc, po których się poruszają. "Nieznane oblicza cisownickiej przyrody. Przewodnik spacerowy" prezentuje gatunki roślin, które mają często niewielki zasięg terytorialny, a które występują tylko na charakterystycznych dla tego regionu terenach o specyficznych walorach środowiskowych. Zachęcamy do sięgnięcia po tę publikację. Niewątpliwym jej walorem są  zdjęcia, ukazujące  piękno zasobów przyrodniczych tego regionu. Mamy nadzieję, że zachęcimy Państwa do odwiedzenia Cisownicy, tym bardziej, że miejsc wartych zobaczenia jest tam dużo więcej!

 

"Nieznane oblicza cisownickiej przyrody. Przewodnik spacerowy" będzie dostępny bezpłatnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Goleszowie i siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy. 

 

Publikacja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Publikacja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Publikacja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  

Dodał Krystian Grzybek
 

Pozostałe aktualności:

 • Zespół Silesia Tyrol Band. Fot. http:silesiantb.pl

  Tyrolskie nuty na goleszowskich dożynkach

  19.08
  2022
  Przedstawiamy kolejny zespół, który uświetni tegoroczne Dożynki Gminne - Dni Gminy Goleszów. Przed publicznością zebraną na goleszowskiej...
 • Przemysław Konecki na podium. Foto: archery.pl

  Sukces Przemysława Koneckiego

  19.08
  2022
  Miło nam poinformować, że mieszkaniec naszej gminy - Przemysław Konecki został zwycięzcą Pucharu Europy Juniorów w konkurencji łuk...
 • Zespół Pieśni i Tańca "Goleszów"

  Na dożynkach wystąpi Zespół Pieśni…

  18.08
  2022
  W czasie tegorocznych Dożynek Gminnych - Dni Gminy Goleszów wystąpi nasz rodzimy Zespół Pieśni i Tańca "Goleszów", działający od marca 1993...

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
sierpień 2022
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: sierpień

2022/08/14
galeriagaleria zdjęć
Panorama Goleszowska Opady i Jakość powietrza Senior+ Pomagamy mieszkańcom Pomoc dla Ukrainy Szczepienia COVID-19 Zapisz się do newslettera sms Zapisz się do newslettera email Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów
Odpady komunalne
Łowiectwo
Elektorniczna skrzynka podawcza
Jak załatwić sprawę w urzędzie
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego
Gminny ośrodek kultury Gminne centrum informacji Gminny ośrodek pomocy społecznej Cmentarze komunalne Gminna biblioteka publiczna Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT