Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Rolnicy z Kozakowic Dolnych prowadzą gospodarstwo rolne już prawie 30 lat.

Rolnicy z Kozakowic Dolnych, śpiewnik oraz strona internetowa Cisownicy nagrodzone w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego”

2021-09-14

Rozstrzygnięto konkurs „Piękna wieś województwa śląskiego”. W tegorocznej edycji konkursu Gmina Goleszów zgłosiła gospodarstwo Anastazji i Edwarda Tomiców, stronę internetową Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy oraz śpiewnik „Pieśni ludowe ze zbiorów Pawła Pustówki”.

 

Miło nam poinformować, że wszystkie trzy uzyskały uznanie komisji konkursowej i zostały nagrodzone. Gospodarstwo Państwa Tomiców zajęło II miejsce w kategorii „Najpiękniejsza zagroda wiejska województwa śląskiego”, strona internetowa www.cisownica.org.pl zajęła II miejsce w kategorii „Najlepsza strona internetowa sołectwa”, zaś śpiewnik zajął II miejsce w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje”.

 

Bardzo się cieszę, że wszystkie zgłoszone przez Gminę Goleszów projekty otrzymały nagrody. Gratuluję naszym rolnikom i członkom organizacji pozarządowych otrzymanych wyróżnień, które są potwierdzeniem ich zaangażowania i profesjonalnej pracy – mówi Sylwia Cieślar, Wójt Gminy Goleszów.

 

Gospodarstwo rolne Anastazji i Edwarda Tomiców

 

Rolnicy z Kozakowic Dolnych prowadzą gospodarstwo rolne już prawie 30 lat. Wspólnie z dziećmi: Bartłomiejem, Justyną i Martyną gospodarują na 60 ha łąk i ziemi uprawnej, na której sieją m.in. kukurydzę, pszenicę, jęczmień. Głównym trzonem działalności Państwa Tomiców jest hodowla bydła mlecznego. Rodzina Tomiców aktywnie pozyskuje środki zewnętrzne na rozwój swojego gospodarstwa. Przez blisko 15 lat państwo Tomicowie pozyskali ponad 1 mln zł na rozwój swojego gospodarstwa.

 

Strona internetowa Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy - www.cisownica.org.pl 

 

Nagrodzona w konkursie strona internetowa prowadzona jest przez Stowarzyszenie Miłośników Cisownicy (SMC), które zaczęło działać od 31 sierpnia 2000 r. Na stronie można zapoznać się m.in. z historią stowarzyszenia i wydawnictwami przez nich opublikowanymi, poznać cisownickich poetów oraz zobaczyć fotoreportaże z wydarzeń organizowanych przez organizację działającą u podnóża Malej Czantorii. 

 

Śpiewnik „PIEŚNI LUDOWE ze zbiorów Pawła Pustówki” 

 

W 2020 r. wydano książkę „PIEŚNI LUDOWE ze zbiorów Pawła Pustówki". Jej celem jest propagowanie tradycji regionu poprzez poznawanie mniej znanych pieśni ludowych i utrwalenie pieśni folklorystycznych o dużej wartości historycznej i kulturowej. Śpiewnik dokumentuje lokalną gwarę, pieśni, muzykę z rejonu Goleszowa. Książka zawiera wybór pieśni i melodii tańców, nut z tekstami o poetyckim nierzadko walorze. Dołączony komentarz jego wnuka – Ryszarda Gabrysia– dostarcza nam wielu informacji dotąd niepublikowanych, niezwykle ważnych dla folklorystyki polskiej. Suplement stanowi płyta z nagranymi dwudziestoma pieśniami a cappella w wykonaniu solistów Estrady Ludowej ,,Czantoria" z Ustronia, przygotowana przez dyrygentkę tej formacji i redaktorkę całości wydania Danutę Zoń-Ciuk. Publikacja została poświęcona regionalnemu folkloryście, nauczycielowi i organiście Pawle Pustówce, który przez ponad pół wieku zbierał pieśni ludowe regionu cieszyńskiego, także z obecnego Zaolzia.


Nagrodzona w konkursie strona internetowa prowadzona jest przez Stowarzyszenie Miłośników Cisownicy (SMC).
Nagrodzona w konkursie strona internetowa prowadzona jest przez Stowarzyszenie Miłośników Cisownicy (SMC).
Rolnicy z Kozakowic Dolnych prowadzą gospodarstwo rolne już prawie 30 lat.
Rolnicy z Kozakowic Dolnych prowadzą gospodarstwo rolne już prawie 30 lat.
Śpiewnik dokumentuje lokalną gwarę, pieśni, muzykę z rejonu Goleszowa. Książka zawiera wybór pieśni i melodii tańców, nut z tekstami o poetyckim nierzadko walorze.
Śpiewnik dokumentuje lokalną gwarę, pieśni, muzykę z rejonu Goleszowa. Książka zawiera wybór pieśni i melodii tańców, nut z tekstami o poetyckim nierzadko walorze.

Dodał Krystian Grzybek
 

Pozostałe aktualności:

 • W biegu głównym wystartowało 23 zawodników.

  Po ponad roku przerwy pobiegli…

  18.09
  2021
  W sobotę 18 września w Dzięgielowie odbyły się znane wszystkim miłośnikom biegów przełajowych zawody CROSS RUN „O Złoty Dzięgiel”. Po...
 • Wręczenie Laurów Ziemi Cieszyńskiej

  Ubiegłoroczne Cieszynianki wręczone

  17.09
  2021
  17 września w cieszyńskim teatrze odbyła się uroczystość wręczenie Laurów Ziemi Cieszyńskiej przyznanych w 2020 r. W związku z sytuacją...
 • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa do 30 września 2021 r.

  Kończy się Narodowy Spis Powszechny…

  17.09
  2021
  Kończy się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Nadal blisko 30% mieszkańców gminy Goleszów nie zostało spisanych. W imieniu...

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: wrzesień

2021/09/2
galeriagaleria zdjęć
Panorama Goleszowska Opady i Jakość powietrza Senior+ Pomagamy mieszkańcom Szczepienia COVID-19 Zapisz się do newslettera sms Zapisz się do newslettera email Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów
Odpady komunalne
Elektorniczna skrzynka podawcza
Jak załatwić sprawę w urzędzie
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego
Gminny ośrodek kultury Gminne centrum informacji Gminny ośrodek pomocy społecznej Cmentarze komunalne Gminna biblioteka publiczna Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT