Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Wyremontowane prezbiterium kościoła ewangelickiego w Goleszowie

Program ochrony zabytków – podsumowanie roku 2021

2022-01-12

Mamy za sobą pierwszy rok realizacji programu ochrony zabytków, który przyjęła Rada Gminy pod koniec 2020 r. Jest to wsparcie finansowe oparte o zasadę tzw. mnożenia kapitału. Polega to na dofinansowaniu remontów goleszowskich zabytków z udziałem 50% wkładu własnego beneficjenta. Takie rozwiązania są istotne, gdyż aktywizują mieszkańców wokół dbania o ważne lokalnie obiekty. Z wsparcia gminy można sfinansować prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub roboty budowlane. Cel programu to zachowanie zabytków i dbanie o ich stan techniczny.

 

Dwie pierwsze dotacje zostały przekazane do parafi – ewangelickiej i rzymskokatolickiej w Goleszowie. Przeprowadzono remont prezbiterium kościoła ewangelickiego oraz zabytkowej plebani katolickiej.

 

Kościół ewangelicki pochodzący z XVIII wieku dzieki temu mógł wykonać: prace restauratorskie, konserwatorskie i roboty budowlane objęły prezbiterium. Remont i konserwacja objęły piękny ołtarz oraz dwa znajdujące się za nim obrazy.

 

Plebania katolicka w Goleszowie pochodząca z VIII wieku zyskała zabezpieczenie obiektu przed zawilgoceniem, które bardzo zagraża zdrowiu przebywających wewnątrz osób, a także wpływało na niszczenie obiektu.

 

Efekty remontów przedstawili proboszczowie goleszowskich parafii, ks. bp dr Adrian Korczago i ks. Zbigniew Zachorek, podczas grudniowego spotkania z Wójt Gminy Sylwią Cieślar oraz członkami Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Rady Gminy Goleszów.

 

– Rozmowy z księżmi proboszczami potwierdziły, że przygotowanie i wdrożenie programu mającego na celu ochronę zabytków w naszej gminie, było w pełni uzasadnione. Dbałość o materialny dorobek ludzi, którzy tutaj przed wiekami żyli i pracowali, jest naszym obowiązkiem – powiedziała Wójt Goleszów Sylwia Cieślar.

Samorządowcy zgodnie uznali, że program powinien być kontynuowany.

 

Wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych na terenie gminy Goleszów można jeszcze składać do 31.01.2022 r.


Zabytkowa plebania katolicka w Goleszowie
Zabytkowa plebania katolicka w Goleszowie
Wyremontowane prezbiterium kościoła ewangelickiego w Goleszowie
Wyremontowane prezbiterium kościoła ewangelickiego w Goleszowie
 

Dodał ifranek
 

Pozostałe aktualności:

 • Bitwa regionów

  Bitwa Regionów

  28.05
  2022
  Zapraszamy do wzięcia udziału w eliminacjach do VII edycji ogólnopolskiego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń...
 • Urząd Gminy Goleszów

  Dzień Samorządu Terytorialnego

  27.05
  2022
  27 maja przypada kolejna rocznica przeprowadzenia pierwszych demokratycznych wyborów do rad gmin. W tym właśnie dniu, od 2000 r., obchodzony jest...
 • Biblioteka _1

  Gminna Biblioteka Publiczna w Goleszowie…

  26.05
  2022
  Informujemy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Goleszowie w najbliższe soboty zostanie otwarta dla czytelników.

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: maj

galeriagaleria zdjęć
Panorama Goleszowska Opady i Jakość powietrza Senior+ Pomagamy mieszkańcom Pomoc dla Ukrainy Szczepienia COVID-19 Zapisz się do newslettera sms Zapisz się do newslettera email Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów
Odpady komunalne
Łowiectwo
Elektorniczna skrzynka podawcza
Jak załatwić sprawę w urzędzie
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego
Gminny ośrodek kultury Gminne centrum informacji Gminny ośrodek pomocy społecznej Cmentarze komunalne Gminna biblioteka publiczna Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT