Informacja o zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący od mieszkańców Gminy Goleszów zbierany jest przez:
- Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowany w Goleszowie przy ul. Przemysłowej 12. PSZOK jest czynny od poniedziałku do piątku od 800 do 1600,w sobotę od 800 do 1300, z wyłączeniem dni wolnych od pracy. Prowadzącym PSZOK jest firma ZOM „TROS-EKO” Sp. z o.o. ul. Bażantów 17, 43-450 Ustroń. Transport odpadów do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych mieszkańcy zapewniają we własnym zakresie oraz na własny koszt;
- raz w roku w miesiącu maju lub czerwcu zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny odbierany jest spod nieruchomości zamieszkałych w ramach organizowanej zbiórki odpadów wielkogabarytowych. W/w zbiórka odbywa się wg ustalonego i podanego do publicznej wiadomości harmonogramu. Zbiórkę prowadzi firma wykonującą na zlecenie gminy usługę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy - ZOM „TROS-EKO” Sp. z o.o. ul. Bażantów 17, 43-450 Ustroń.
ODBIÓR ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO W PUNKTACH HANDLOWYCH
Od 1 stycznia 2016 roku obowiązuje nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym Dotychczas nieodpłatny zwrot zużytego sprzętu możliwy był jedynie przy zakupie nowego urządzenia, obowiązujące natomiast przepisy umożliwiają nieodpłatne oddawanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bez konieczności zakupu nowego urządzenia. Ustawa precyzuje, że dystrybutor dostarczając nabywcy sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, zobowiązany jest do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w miejscu dostawy tego sprzętu, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje, co sprzęt dostarczony. Kupując więc lodówkę z dostawą do domu, sprzedawca zobowiązany będzie do nieodpłatnego odbioru starej lodówki od klienta. Przepisy wyraźnie wskazują, że odbiór ma być nieodpłatny. Sprzedawcy nie mogą pobierać dodatkowych opłat za odbiór zużytego sprzętu od klienta. Natomiast niekompletny sprzęt może być przekazywany tylko do podmiotów prowadzących zakład jego przetwarzania, podmiotów odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub prowadzących punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Referat Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska
Dodał Krystian Grzybek