Czcionka:
Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16

Ponad setka uczniów pisała egzamin ósmoklasisty w gminie Goleszów

W czwartek, 15 maja zakończył się ogólnopolski egzamin ósmoklasisty. Pierwszego dnia uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych pisali test diagnostyczny z języka polskiego, w kolejnych dniach zmierzyli się z zadaniami matematycznymi, a w ostatnim dniu egzaminu z językiem obcym, głównie angielskim.

W gminie Goleszów do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 107 uczniów. Najwięcej, bo aż 49 uczniów przystąpiło do pierwszego w swoim życiu egzaminu w Szkole Podstawowej w Goleszowie. W Szkole Podstawowej im. Jury Gajdzicy w Cisownicy do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 26 uczniów, w Szkole Podstawowej w Dzięgielowie 22 uczniów, a w Szkole Podstawowej im. Pawła Stalmacha 10 uczniów. W ramach tegorocznego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w pierwszej części arkusza uczniowie mieli do rozwiązania około 20 zadań opartych na dwóch tekstach, w drugiej musieli napisać wypracowanie temat do wyboru spośród dwóch: rozprawka, przemówienie lub opowiadanie. Tematem przewodnim całego arkusza była przyjaźń. Lektura, której znajomością musieli wykazać się uczniowie, to "Chłopcy z placu broni" Ferenca Molnara. Z kolei w ramach egzaminu z matematyki uczniowie musieli rozwiązać 21 zadań, które dotyczyły m.in. procentów, zasad dzielenia, średnich arytmetycznych, obliczania pola powierzchni czworokąta oraz sumy krawędzi ostrosłupa. W ramach egzaminu z języka obcego znalazły się zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawdafałsz, zadania na dobieranie, uzupełnienie tekstu jednym lub kilkoma słowami, a także zadanie polegające na napisaniu własnej dłuższej wypowiedzi pisemnej.

Jak poszło uczniom z gminy Goleszów? O tym dowiemy się na początku lipca br., kiedy to Centralna Komisja Egzaminacyjna przekaże wyniki dyrektorom szkół. Jego wyniki nie mają jednak wpływu na ukończenie podstawówki, ale na dostanie się (lub nie) do wymarzonej szkoły średniej.

Najbliższe imprezy i wydarzenia

26.06 2026

Bezpłatne zajęcia rowerowe dla dzieci i młodzieży z gminy Goleszów

godz. 18:00 do 28.08.2026 18:00
Teren przy OSP Goleszów, ul. Szkolna 7
29.06 2026

Półkolonie Multisport 2026 z Akademią Koszykówki

godz. 7:45 do 21.08.2026 15:00
Gmina Goleszów - gmina w dobrym tonie
Wszystkie imprezy

Panorama goleszowska

Lipiec 2026

Drodzy Czytelnicy,

choć dla wielu mieszkańców gminy Goleszów trwają wakacje i czas letniego wypoczynku, w naszej gminie nie brakuje ważnych wydarzeń, nowych inicjatyw i ciekawych informacji. W lipcowym wydaniu „Panoramy Goleszowskiej” zebraliśmy wszystko to, co w ostatnim czasie było najważniejsze, warte uwagi i zapamiętania. W tym numerze znajdą Państwo podsumowanie działań samorządu, informacje o rozpoczynających się inwestycjach oraz przedsięwzięciach realizowanych na terenie gminy. Przygotowaliśmy praktyczne wskazówki dotyczące bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji, a także zapowiedzi wydarzeń, które w najbliższych tygodniach będą integrować naszą lokalną społeczność. Nie zabrakło również relacji z czerwcowej „Plaży Goleszów”, która na dobre rozpoczęła wakacyjny sezon i dostarczyła wielu niezapomnianych atrakcji zarówno najmłodszym, jak i dorosłym mieszkańcom oraz gościom.

Życzymy Państwu przyjemnej lektury, udanego wypoczynku i pięknego lata!

Redakcja

Archiwalne numery
Przejdź do serwisu Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie