Ponad 1,75 mln zł na ochronę i regenerację obszarów cennych przyrodniczo w gminie Goleszów
Gmina Goleszów wspólnie z 16 innymi jednostkami samorządowymi zrzeszonymi w ramach Aglomeracji Beskidzkiej otrzymała zielone światło do realizacji projektu związanego z ochroną i regeneracją obszarów cennych przyrodniczo wraz z działaniami edukacyjnymi. W ramach projektu na terenie gminy Goleszów powstaną m.in. nowe przestrzenie zielone i ścieżki, jak również podjęte zostaną działania związane z usuwaniem inwazyjnych gatunków obcych.
Celem projektu jest wzmocnienie ochrony przyrody na terenach objętych ustawową jej formą oraz objęcie ochroną nowych obszarów cennych przyrodniczo na terenie Aglomeracji Beskidzkiej, przy jednoczesnym zwiększaniu świadomości ekologicznej mieszkańców poprzez realizację kampanii edukacyjnych oraz rozwój działalności ośrodków prowadzących działalność w tym zakresie. Projekt został podzielony na cztery komponenty: wsparcie obszarów chronionych oraz innych obszarów cennych przyrodniczo, działania informacyjno-edukacyjne zwiększające świadomość ekologiczną społeczeństwa oraz współpracę pomiędzy ośrodkami edukacji ekologicznej na terenie Aglomeracji Beskidzkiej, usuwania inwazyjnych gatunków obcych na obszarze Aglomeracji Beskidzkiej, wsparcie bioróżnorodności na obszarach zurbanizowanych, w tym w formie zielonej infrastruktury.
Dwa z nich realizowane będą na terenie gminy Goleszow, gdzie w ramach projektu powstaną nowe elementy zielonej infrastruktury wraz z elementami małej architektury, stworzone zostaną nowe ścieżki i miejsca odpoczynku, a także podjęte będą działania związane z usuwaniem inwazyjnych gatunków obcych w tym zagrażającemu zdrowiu barszczu Sosnowskiego. W sumie na ten cel gmina Goleszów otrzymała ponad 1,75 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Elementy zielonej infrastruktury w formie parków kieszonkowych powstaną w trzech lokalizacjach na terenie gminy Goleszów. Tereny te zostaną wzbogacone nasadzeniem roślinności rodzimej (drzewa, byliny), utworzone zostaną rabaty, budki lęgowe, domki dla owadów i jeży, ule pokazowe oraz elementy edukacyjne (tablice). W ramach projektu zakupione i zamontowane zostaną także elementy małej architektury, wykonane zostaną nowe ścieżki i miejsca odpoczynku. Z kolei w ramach usuwania inwazyjnych gatunków obcych na terenie gminy Goleszów przewiduje się przede wszystkim działania związane z usuwaniem Barszczu Sosnowskiego.
- Realizacja projektu zakładać będzie m.in. zakrojone na szeroką skalę nowe nasadzenia roślinności rodzimej co stanowi kontynuację naszych dotychczasowych działań związanych z ochroną przyrody na terenie gminy Goleszów. Wraz z podpisaniem umowy podane zostaną szczegółowe lokalizacje, w których powstaną parki kieszonkowe oraz nowe ścieżki i elementy małej architektury. Już teraz mogę potwierdzić, iż działania związane z usuwaniem Barszczu Sosnowskiego prowadzone będą na terenie całej gminy Goleszów, a jedna z lokalizacji to teren sąsiadujący z jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzięgielowie - komentuje Sylwia Cieślar - Wójt Gminy Goleszów.
Pomysłodawcą, wnioskodawcą i liderem projektu jest Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka. Partnerami projektu – obok kilkunastu gmin i powiatów jest m.in. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, które odpowiadać będzie za część kampanii edukacyjnej. Realizacja działań projektowych, za które odpowiada gmina Goleszów powinna zostać ukończona do końca 2026 roku.