Czcionka:
Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16

Odsłonięcie wyremontowanego pomnika i grobu Jerzego Wisełki

15 lutego w Cisownicy miało miejsce uroczyste odsłonięcie wyremontowanego pomnika i grobu Jerzego Wisełki. Z inicjatywy wójt Sylwii Cieślar, Gmina Goleszów pozyskała środki zewnętrzne na remont kolejnych miejsc pamięci narodowej. Wsześniej na naszym terenie odrestaurowano 2 takie miejsca.

Jerzy Wisełka był działaczem Stronnictwa Ludowego Roch, żołnierzem Batalionów Chłopskich i łącznikiem z Armią Krajową. Został zastrzelony w 1944 r. przez gestapo, niespełna kilometr od swojego domu na Wędołach, w którym został wcześniej aresztowany. Po II wojnie światowej szczątki bohatera zostały ekshumowane na cisownicki cmentarz, zaś działacze ludowi z Cisownicy na czele z Pawłem Majętnym postanowili upamiętnić na stałe miejsce zbrodni. W wyniku wielu działań, zaangażowaniu osób i społeczeństwa, w Cisownicy posadowiono obelisk wraz z tablicą. 

W dzisiejszej uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele duchowieństwa - ks. proboszcz Marek Twardzik i ks. proboszcz Zbigniew Zachorek, samorządu - sekretarz gminy Jolanta Bujok, radny sejmiku prof. Tadeusz Sławek, radni gminni Magdalena Samosiuk i Karol Macura. Wśród gości były również osoby bezpośrednio związane z postacią Jerzego Wisełki oraz delegacje miejscowych organizacji społecznych, Instytutu Pamięci Narodowej, Nadleśnictwa Ustroń oraz cisownickiej szkoły. Honorową wartę przy pomniku i grobie pełnili harcerze z dzięgielowskiej podstawówki.

Odnowienie miejsc pamięci narodowej zrealizowano dzięki środkom pochodzacych z Funacji ORLEN w ramach projektu grantowego „Czuwamy! Pamiętamy!" oraz z własnych funduszy Gminy Goleszów. 

Więcej zdjęć z tego wydarzenia znajduje się w fotoreportażu: https://goleszow.pl/fotoreportaze/uroczyste-odsloniecie-wyremontowanych-miejsc-pamieci-narodowej-w-cisownicy.

 

Najbliższe imprezy i wydarzenia

22.04 2024

Wystawa prac plastycznych dzieci

godz. 8:00
Gminny Ośrodek Kultury
26.04 2024

Jubileuszowa wieczorynka w GOK-u

godz. 16:30
Gminny Ośrodek Kultury
Wszystkie imprezy

Panorama goleszowska

Kwiecień 2024

W kwietniowej Panoramie Goleszowskiej przeczytać można m.in. zestawienie wyników wyborów samorządowych w gminie Goleszów. Nie brakuje też istotnych dla mieszkańców komunikatów urzędowych oraz informacji o zapowiadanych i trwających inwestycjach gminnych, wartościowych inicjatywach społecznych, a także o otwarciu kolejnego gminnego klubu Senior+. Przedstawiamy również wyniki różnorodnych konkursów i zawodów oraz sukcesy sportowe naszych mieszkańców z ostatnich kilku tygodni. W wywiadzie, o tym, jak powstały publikacje o Goleszowie, Bażanowicach i Puńcowie opowiada redaktor serii jubileuszowej „Moje miejsce na ziemi” zastępca wójta gminy Goleszów dr hab. Rafał Glajcar.

Archiwalne numery
Przejdź do serwisu Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie