Czcionka:
Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16

Do Goleszowa przyjechała niemiecka młodzież

W dniu dzisiejszym, tj. 7 lutego przedstawiciele dwóch niemieckich szkół z Mönchengladbach przyjechali do Goleszowa, aby poznać jego historię oraz dzieje podobozu Arbeitslager Golleschau, który znajdował się podczas II wojny światowej w miejscowej fabryce cementu.

W ramach pobytu w Polsce młodzież odwiedziła także obozy koncentracyjne w Oświęcimiu i Brzezince. Podczas wizyty w goleszowskim ośrodku kultury, młodzi ludzie zapoznali się z historią cementowni, więźniów pracujących w niej podczas hitlerowskiej okupacji oraz obejrzeli film „Dopisani do listy Schindlera”. Z organizatorami wycieczki spotkała się wójt Sylwia Cieślar, która rozmawiała z nimi na temat kolejnych wizyt niemieckiej młodzieży w Goleszowie. 

Cała grupa wycieczkowa (ponad 50 osób) zobaczyła również zbiornik TON - miejsce, gdzie niegdyś pracowali więźniowie. Była to pierwsza wizyta niemieckiej młodzieży na terenie gminy Goleszów zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji i Spotkań z Dortmundu, w ramach prowadzonej edukacji pozaszkolnej na temat historii II wojny światowej i holokaustu.  

Najbliższe imprezy i wydarzenia

25.06 2024

Kamila Lesiak - spotkanie autorskie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Goleszowie

godz. 16:30
Gminna Biblioteka Publiczna w Goleszowie
29.06 2024

Plaża Goleszów party oraz dzień dziecka w gminie Goleszów

godz. 14:00
Goleszów - teren przy Urzędzie Gminy w Goleszowie
Wszystkie imprezy

Panorama goleszowska

Czerwiec 2024

Przełom maja i czerwca to czas, kiedy nasza gmina tętni życiem, a kalendarz wydarzeń pęka w szwach od różnorodnych inicjatyw. W tym numerze zapraszamy do zapoznania się z relacjami z imprez, które odbywały się w ostatnim czasie, a były to m.in. gminne i powiatowe uroczystości strażackie, pikniki i festyny szkolne oraz sportowe, a także różnorodne zawody i konkursy. Nie brakuje również istotnych informacji i podpowiedzi urzędowych oraz zapowiedzi nadchodzących wydarzeń kulturalnych i sportowych. Na stronie 22. można zobaczyć uśmiechniętych ósmoklasistów, którzy właśnie opuszczają progi gminnych podstawówek. Niestety, musimy również wspomnieć o gwałtownej ulewie, która na początku czerwca wyrządziła znaczące szkody na terenie naszej gminy. Chcemy wyrazić naszą solidarność z poszkodowanymi mieszkańcami oraz podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc i wsparcie podczas tej trudnej sytuacji.
Redakcja

Archiwalne numery
Przejdź do serwisu Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie