Czcionka:
Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16

Do Goleszowa przyjechała niemiecka młodzież

W dniu dzisiejszym, tj. 7 lutego przedstawiciele dwóch niemieckich szkół z Mönchengladbach przyjechali do Goleszowa, aby poznać jego historię oraz dzieje podobozu Arbeitslager Golleschau, który znajdował się podczas II wojny światowej w miejscowej fabryce cementu.

W ramach pobytu w Polsce młodzież odwiedziła także obozy koncentracyjne w Oświęcimiu i Brzezince. Podczas wizyty w goleszowskim ośrodku kultury, młodzi ludzie zapoznali się z historią cementowni, więźniów pracujących w niej podczas hitlerowskiej okupacji oraz obejrzeli film „Dopisani do listy Schindlera”. Z organizatorami wycieczki spotkała się wójt Sylwia Cieślar, która rozmawiała z nimi na temat kolejnych wizyt niemieckiej młodzieży w Goleszowie. 

Cała grupa wycieczkowa (ponad 50 osób) zobaczyła również zbiornik TON - miejsce, gdzie niegdyś pracowali więźniowie. Była to pierwsza wizyta niemieckiej młodzieży na terenie gminy Goleszów zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji i Spotkań z Dortmundu, w ramach prowadzonej edukacji pozaszkolnej na temat historii II wojny światowej i holokaustu.  

Najbliższe imprezy i wydarzenia

15.02 2024

Wystawa prac plastycznych Martyny Michalik

godz. 7:00 do 15.03.2024
Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie
Wszystkie imprezy

Panorama goleszowska

Luty 2024

Zapraszamy do lektury aktualnego numeru "Panoramy Goleszowskiej". Wśród wielu istotnych dla mieszkańców informacji, zawiera on m.in. szczegółowe terminy rekrutacji do gminnych przedszkoli i szkół podstawowych. Uwadze Czytelników polecamy także podsumowanie wydarzeń, które odbyły się w ostatnich tygodniach, takich jak noworoczne spotkania seniorów, jak również wywiad podsumowujący pięcioletnią kadencję wójt gminy Goleszów. Ponadto, w bogatej fotorelacji prezentujemy rekordowy pod względem osiągniętego wyniku finansowego 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w gminie Goleszów. Zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach, zapowiadanych na łamach bieżącego numeru. 

Archiwalne numery
Przejdź do serwisu Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie