

XII Sesja Rady Gminy: Raporty o stanie bezpieczeńtwa oraz nagroda dla Andrzeja Macury
W środę, 26 marca odbyła się XII Sesja Rady Gminy Goleszów, podczas której radnym przedstawione zostały informacje o stanie bezpieczeństwa. Wójt gminy Goleszów oraz przewodnicząca rady gminy dokonały także wręczenia nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, którą na wniosek wójt gminy otrzymał w tym roku Andrzej Macura.
W ramach prezentowania informacji o stanie bezpieczeństwa, w pierwszej kolejności przedstawione zostały dane obejmujące teren działania Komisariatu Policji w Ustroniu oraz gminy Goleszów i obejmowały okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku. W raporcie czytamy, iż policjanci odnotowali spadek liczby wszystkich przestępstw w porównaniu do 2023 roku przy jednoczesnym wzroście wykrywalności sprawców przestępstw. W związku z tym stan bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy Goleszów został oceniony jako pozytywny.
Podczas sesji informacje o stanie ochrony przeciwpożarowej powiatu cieszyńskiego za 2024 roku przedstawiła Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie. Wynika z nich ich w minionym roku w gminie Goleszów, odnotowano 569 zdarzeń, w tym 17 pożarów, 529 miejscowych zagrożeń oraz 23 fałszywych alarmów. W statystykach dotyczących gminy Goleszów odnotowano znaczącą liczbę zdarzeń związanych z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, które wystąpiły w czerwcu 2024 (135 zdarzeń) oraz ubiegłoroczną, wrześniową powodzią (159 zdarzeń).
Stan ochrony przeciwpożarowej w gminie Goleszów za 2024 rok zaprezentował także Komendant Gminny Związku OSP RP w Goleszowie. Z przedstawionych informacji dowiadujemy się, iż w stosunku do roku 2023 nastąpił wzrost liczby strażaków będących członkami podziału bojowego, co jest efektem ukończenia przez sześciu strażaków kursu podstawowego zorganizowanego w czerwcu 2024 roku przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie. W informacjach gminnego komendanta znalazły się szczegółowe zapisy na temat bazy lokalowej i sprzętowej jednostek OSP działających na terenie gminy Goleszów, środków pozyskanych przez gminę Goleszów na zakup sprzętu i wyposażenia strażackiego w 2024 roku oraz informacje o wydatkach gminy Goleszów na ochronę przeciwpożarową w minionym roku, które przekroczyły 600 tys. zł. Pod względem działalności operacyjnej w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku na terenie gminy Goleszów zanotowano w sumie 660 zdarzeń, czyli ponad dwa razy więcej (264) niż miało to miejsce w poprzednim roku. Miało to związek ze zjawiskami atmosferycznymi, które wystąpiły na terenie gminy w czerwcu i wrześniu 2024 roku.
Ważnym punktem marcowej sesji było wręczenie nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Z rąk Sylwii Cieślar – wójt gminy Goleszów oraz Elżbiety Duraj – przewodniczącej rady gminy odebrał ją Andrzej Tadeusz Macura – poeta, prozaik, autor kilkuset wierszy, w tym tekstów piosenek. Andrzej Macura to znany i ceniony artysta nie tylko na Śląsku Cieszyńskim, ale również w szerokich kręgach kultury, sztuki i literatury w całym kraju. Jako mieszkaniec Dzięgielowa, na spotkaniach autorskich prezentuje dzieła inspirowane m.in. pięknem przyrody swojej „małej ojczyzny”. Jego działania i twórczość są niezwykle cenne dla gminy Goleszów i jej mieszkańców. Artysta nie tylko promuje naszą gminę, ale jednocześnie tworzy jej piękną artystyczną historię. Poeta należy do Klubu Literackiego „Nadolzie”, działającego przy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie. Przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza generalnego i wiceprezesa Zarządu Rady Głównej Stowarzyszenia Autorów Polskich o/Bielsko-Biała. W 2023 roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięgielowski poeta i prozaik, doceniony został za znaczący wkład w narodowy dorobek literacko-artystyczny oraz promocję kultury w przestrzeni lokalnej i ogólnopolskiej. Jego publikacje możemy znaleźć m.in. w prasie regionalnej oraz w rocznikach Kalendarza Cieszyńskiego i Kalendarza Goleszowskiego.