

XI Sesja Rady Gminy: Wyświetlacz prędkości, dotacje na zabytki i nagroda w dziedzinie kultury
W środę, 26 lutego odbyła się XI Sesja Rady Gminy Goleszów.
Blok uchwał poprzedziły informacje Wójt Gminy Goleszów i Przewodniczącej Rady Gminy o działaniach w okresie pomiędzy sesjami, a także informacje z prac gminnych komisji pomiędzy sesjami. Wśród uchwał, nad którymi obradowali gminni radni, była znalazła się natomiast uchwała w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Goleszów, zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Goleszów na 2025 rok oraz udzielenia pomocy finansowej miastu Bielsko-Biała na dofinansowanie zadania związanego z projektem rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała.
Goleszowscy radni zdecydowali także o udzieleniu pomocy finansowej Powiatowy Cieszyńskiemu umożliwiającej montaż wyświetlacza prędkości rzeczywistej przy ul. Cieszyńskiej w Bażanowicach, przyznaniu dotacji dla gminnych zabytków oraz nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Czego dokładnie dotyczyły przyjęte uchwały?
Wspomniany wyświetlacz prędkości rzeczywistej, który zostanie zamontowany w ciągu drogi powiatowej nr 2607S, a dokładnie przy ul. Cieszyńskiej w rejonie Szkoły Podstawowej im. Pawła Stalmacha w Bażanowicach, ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu. Za lokalizacją wyświetlacza przy ruchliwej drodze powiatowej przemawia m.in. sąsiedztwo szkoły podstawowej oraz trwająca inwestycja związana z jej rozbudową o oddział szkolno-przedszkolny.
Zatwierdzenie listy dotacji z przeznaczeniem prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych na terenie gminy Goleszów, pozwoli na rozdysponowanie kwoty 230 tys. zł na gminne zabytki. Środki przekazane zostaną Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie, Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Michała Archanioła w Goleszowie, Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Marcina w Lesznej Górnej oraz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cisownicy. W ramach podziału środków zrealizowane zostaną następujące inwestycje:
-
renowacja tynków zewnętrznych ściany południowej w kościele ewangelicko-augsburskim w Goleszowie (dotacja 70 tys. zł)
-
renowacja tynków zewnętrznych w kościele ewangelicko-augsburskim w Kozakowicach Dolnych (50 tys. zł)
-
wykonanie robót konserwatorsko-budowlanych polegających na wymianie stolarki drzwiowej w budynku plebanii przy parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Michała Archanioła w Goleszowie (30 tys. zł)
-
wykonanie remontu krzyża oraz remontu więźby dachowej na kościele katolickim w Lesznej Górnej (50 tys. zł)
-
wykonanie remontu alejek cmentarnych w Cisownicy (30 tys. zł)
Podczas lutowej sesji zdecydowano także o przyznaniu nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku na wniosek Wójt Gminy Goleszów nagrodę przyznano Andrzejowi Tadeuszowi Macurze - poecie, prozaikowi i autorowi kilkuset wierszy, w tym tekstów piosenek. Andrzej Macura to znany i ceniony artysta nie tylko na Śląsku Cieszyńskim, ale również w szerokich kręgach kultury, sztuki i literatury w całym kraju. Jako mieszkaniec Dzięgielowa, na spotkaniach autorskich prezentuje dzieła inspirowane m.in. pięknem przyrody swojej „małej ojczyzny”. Dzięgielowski poeta i prozaik, doceniony został za znaczący wkład w narodowy dorobek literacko-artystyczny oraz promocję kultury w przestrzeni lokalnej i ogólnopolskiej.
Oprócz wyżej wspomnianych uchwał radni zdecydowali także o przyjęciu Programu Osłonowego Wsparcia Seniorów Gminy Goleszów - "Teleopieka w gminie Goleszów" na rok 2025, oraz określeniu programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Goleszów w 2025 roku.