Czcionka:
Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamięci profesora Pawła Puczka

W dniu dzisiejszym, w godzinach dopołudniowych, w Cisownicy miała miejsce niezwykła uroczystość. Na ścianie rodzinnego domu rodziny Puczków, odsłonięta została tablica, poświęcona pamięci Pawła Puczka - wielkiego skrzypka, pedagoga, profesora Akademii Muzycznych w Katowicach i Wrocławiu, koncertmistrza Opery Królewskiej w Liège (Belgia).

Na to niezwykłe wydarzenie przybyło wiele znamienitych gości z całej Polski, a także przyjaciele i znajomi tego niezwykłego muzyka związanego z Cisownicą i Śląskiem Cieszyńskim, korzeniami oraz dźwiękami dzieciństwa i lat młodości, kiedy odkrywał swój talent muzyczny.

W imprezie wzięło udział ok 100 osób, w tym Rektor Akademii Muzycznej w Katowicach prof. Władysław Szymański (inicjator wydarzenia), Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek, Prorektor Akademii Muzycznej w Katowicach prof. Wanda Palacz, przedstawiciele Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. Piotr Rojek i prof. Ryszard Żołędziewski, Dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji cieszyńskiego uniwersytetu dr hab. Katarzyna Marcol, prof. zwyczajny Ewa Chojecka, braci śp. Profesora – Jan i Erwin z rodzinami oraz córka Patrycja Strzelecka z rodziną.

Przed rodzinnym domem prof. Pawła Puczka, okolicznościowe przemówienia wygłosili Zastępca Wójta Gminy Goleszów prof. UŚ dr hab. Rafał Glajcar, Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek i Patrycja Strzelecka - córka śp. Profesora.

Ceremonii odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali wspólnie prof. Władysław Szymański, zastępca wójta prof. UŚ Rafał Glajcar, Patrycja Strzelecka i Jan Puczek wraz z wnukiem.

Po uroczystości przy domu rodzinnym, uczestnicy udali się do kościoła Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cisownicy, na koncert w wykonaniu przyjaciół i wychowanków profesora Pawła Puczka. Dzięki niebywałemu kunsztowi wykonania ogromnie utalentowanych wykonawców, było to niezwykłe przeżycie dla zgromadzonych w świątyni. Melodie, które wybrzmiały, głęboko wpłynęło na zmysły, przenosząc słuchaczy w niezwykły świat muzyki klasycznej, trudnych do przekazania słowami.     

Ta niezwykła uroczystość odbyła się dzięki wspólnym działaniom przedstawicieli Gminy Goleszów, Akademii Muzycznej w Katowicach, Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz rodziny i przyjaciół profesora Pawła Puczka.

Zapraszamy do zobaczenia zdjęć z uroczystości w fotorelacji oraz krótkiej relacji z koncertu. 

 

Najbliższe imprezy i wydarzenia

22.04 2024

Wystawa prac plastycznych dzieci

godz. 8:00
Gminny Ośrodek Kultury
26.04 2024

Jubileuszowa wieczorynka w GOK-u

godz. 16:30
Gminny Ośrodek Kultury
Wszystkie imprezy

Panorama goleszowska

Kwiecień 2024

W kwietniowej Panoramie Goleszowskiej przeczytać można m.in. zestawienie wyników wyborów samorządowych w gminie Goleszów. Nie brakuje też istotnych dla mieszkańców komunikatów urzędowych oraz informacji o zapowiadanych i trwających inwestycjach gminnych, wartościowych inicjatywach społecznych, a także o otwarciu kolejnego gminnego klubu Senior+. Przedstawiamy również wyniki różnorodnych konkursów i zawodów oraz sukcesy sportowe naszych mieszkańców z ostatnich kilku tygodni. W wywiadzie, o tym, jak powstały publikacje o Goleszowie, Bażanowicach i Puńcowie opowiada redaktor serii jubileuszowej „Moje miejsce na ziemi” zastępca wójta gminy Goleszów dr hab. Rafał Glajcar.

Archiwalne numery
Przejdź do serwisu Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie