

Obowiązek zgłaszania budowli ochronnych zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej
Zgodnie z art. 207 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej, właściciele, użytkownicy wieczyści oraz zarządcy nieruchomości są zobowiązani do zgłoszenia budowli ochronnych znajdujących się na ich terenach, które przed dniem wejścia w życie ustawy pełniły funkcję budowli ochronnej – w szczególności schronów lub ukryć.
Schron to obiekt budowlany lub jego część o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej, wyposażony w urządzenia filtrowentylacyjne lub pochłaniacze regeneracyjne. Zapewnia on pełną ochronę osób, urządzeń oraz dóbr materialnych przed wszystkimi niebezpiecznymi czynnikami.
Ukrycie natomiast to obiekt niehermetyczny, który chroni przed wybranymi zagrożeniami – takimi jak odłamki czy gruz – i służy krótkotrwałej ochronie ludności. Nie zapewnia on ochrony przed bojowymi środkami trującymi.
Obowiązek zgłoszenia dotyczy wyłącznie budowli istniejących przed wejściem w życie ustawy, które pełniły funkcję ochronną.
Zgłoszenie powinno zawierać:
-
adres nieruchomości lub numer działki, na której znajduje się budowla ochronna,
-
tytuł prawny do nieruchomości lub informację o sprawowaniu zarządu nad obiektem,
-
dane kontaktowe właściciela, użytkownika wieczystego lub zarządcy.
Zgłoszenia można dokonać na trzy sposoby:
-
osobiście w Urzędzie Gminy w Goleszowie (ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów),
-
pocztą tradycyjną na powyższy adres,
-
elektronicznie na adres e-mail: urzad@goleszow.pl
Szczegółowe informacje na temat kryteriów uznawania obiektów budowlanych za budowle ochronne zostały określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 lutego 2025 r., ktore dostępne jest w załączniku do niniejszej informacji (poniżej).