Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w gminnych szkołach i przedszkolach
Szkoły podstawowe z Bażanowic, Cisownicy i Goleszowa, a także Przedszkole Publiczne w Goleszowie z oddziałami w Bażanowicach i Dzięgielowie skorzystały z dofinansowania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Warunkiem otrzymania dofinansowania był wkład własny, który został sfinansowany przez gminę Goleszów.
Dzięki pozyskanym środkom szkolna biblioteka w Bażanowicach wzbogaciła się o 140 pozycji książkowych, co znacząco wpłynęło na urozmaicenie oferty literackiej dla uczniów oraz zwiększenie dostępności materiałów czytelniczych. Dodatkowo w ramach programu zakupiono także „Teatrzyk Kamishibai”, który stał się atrakcyjnym narzędziem do prezentowania książek w formie interaktywnej, angażującej uczniów w aktywne uczestnictwo w procesie czytania. W ramach programu zorganizowano również szereg działań promujących czytelnictwo, takich jak: spotkanie z autorką książek Katarzyną Bieńkowską, udział w ogólnopolskich akcjach czytelniczych, a także w konkursach czytelniczych. Zorganizowano również lekcje biblioteczne i pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika, zachęcając tym samym najmłodszych do rozwijania pasji czytelniczych. Stale rozwijano także współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Goleszowie. Wszystkie te działania pozwoliły naszym uczniom w pełni zaangażować się w odkrywanie świata literatury, co z pewnością pozytywnie wpłynie na ich rozwój intelektualny i kulturowy.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa przyniósł także wiele korzyści dla uczniów i całej społeczności szkolnej skupionej wokół Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cisownicy. Z otrzymanych środków finansowych zakupiono 583 książki, będące nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku szkolnym. Część kwoty wykorzystano na realizację działań promujących czytelnictwo oraz wyposażenie biblioteki. W bibliotece powstały także wystawy nowości książkowych oraz gazetki promujące czytelnictwo. Przeprowadzono również quizy czytelnicze, które zachęcały dzieci do aktywnego poznawania książek i rywalizacji w przyjaznym duchu. Program przyczynił się do budowania kultury czytelniczej oraz pogłębiania więzi między szkołą, uczniami i rodzicami.
Środki przekazane Szkole Podstawowej w Goleszowie przeznaczone zostały na zakup nowości wydawniczych do szkolnej biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo w naszej placówce i zachęcających dzieci młodzież do sięgania po tradycyjną książkę. Były to zarówno działania związane ze wspólnym czytaniem, konkursy i różne inne, ciekawe formy projektowe, które placówka stale realizuje.
Podobnie było w przypadku Przedszkola Publicznego w Goleszowie z oddziałami w Bażanowicach i Dzięgielowie, które dzięki udziałowi w programie wzbogaciło bazę dydaktyczną o kilkadziesiąt pozycji literackich. W bieżącej edycji programu zakupione zostały książki w wersji elektronicznej. Są to nie tylko audiobooki, ale również książki multimedialne, które w niebywale atrakcyjny sposób rozbudzają ciekawość dzieci i sprawiają, że spotkanie z literaturą staje się pasjonującą przygodą. W ramach Narodowego Programu Czytelnictwa przedszkolaki miały okazję pojechać na wycieczkę do Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, gdzie w trakcie warsztatów graficznych poznały tajniki druku i samodzielnie tworzyły grafiki do pamiątkowego albumu. Dzięki zawiązanej kilka lat temu współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Goleszowie wychowankowie przedszkola uczestniczyli w cyklicznych warsztatach czytelniczo-literackich. Biblioteczne lekcje były dla dzieci wspaniałą zabawą, która pobudzała je do aktywnego odbioru literatury. Jednym z zadań promujących czytelnictwo była również organizacja przedstawienia teatralnego inspirowanego światem literatury dziecięcej.
W sumie na realizację programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w podstawówkach w Bażanowicach, Cisownicy oraz w Goleszowie gmina Goleszów pozyskała dotację w wysokości 28 tys. zł. Z kolei dotacja dla Przedszkola Publicznego w Goleszowie z oddziałami zamiejscowymi w Bażanowicach i Dzięgielowie wyniosła 3 tys. zł. Oprócz wkładu finansowego stanowiącego warunek otrzymania dotacji, gmina Goleszów wspierała gminne jednostki w rozliczeniu dotacji oraz sprawnej realizacji projektów.