Czcionka:
Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16

Młodzi i starsi o sprawach ważnych – warsztaty obywatelskie w gminie Goleszów

W drugiej połowie czerwca w gminie Goleszów odbyło się siedem warsztatów poświęconych szeroko rozumianej problematyce społeczno-politycznej. Wzięło w nich udział ponad 160 osób. Dwa spotkania zadedykowane były młodzieży, a pięć seniorom.

Członkowie Młodzieżowej Rady Gminy wraz z koleżankami i kolegami, których zaprosili, poznawali tajniki tworzenia budżetu państwa. Następnie sami musieli sprostać zadaniu zaplanowania budżetu, uwzględniając różne niespodziewane sytuacje, przed którymi mogą stanąć rządzący, takie jaj wojna, powódź, strajk pracowników czy cyberatak. Z kolei młodzi mieszkańcy Godziszowa, Kisielowa i Goleszowa mogli poszerzyć swoją wiedzą na temat wolności i praw człowieka. Częścią zajęć był quiz, w trakcie którego podzieleni na grupy uczestnicy warsztatów rywalizowali z sobą o miano najlepszych znawców problematyki praw człowieka. Na zakończenie młodzi mieszkańcy gminy otrzymali imienne certyfikaty uczestnictwa w warsztatach.

Sporą popularnością cieszyły się zajęcia dla seniorów. Wzięli w nich udział członkowie wszystkich działających w gminie klubów seniora oraz niezrzeszeni w nich mieszkańcy Kisielowa, Godziszowa, Puńcowa i Dzięgielowa. Zaproponowana problematyka, obejmująca wieloaspektową analizę funkcjonowania społeczeństw, w tym bliskowschodnich, została przyjęta bardzo entuzjastycznie. Uczestnicy warsztatów nie tylko mogli się sporo dowiedzieć, ale również podzielić własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Nie zabrakło ożywionych dyskusji i wymiany poglądów, choć wszystko przebiegało w miłej atmosferze. Momenty powagi przeplatane były sporą liczbą dygresji, wywołujących momentami salwy śmiechu.

Uczestnicy wszystkich zajęć otrzymali materiały dydaktyczne, a także przygotowano dla nich poczęstunek. Wiele osób deklarowało chęć uczestnictwa w kolejnych tego typu wydarzeniach. Mamy nadzieję, że już wkrótce będą mieli ku temu kolejne okazje.

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu pn. „Kształtowanie kompetencji obywatelskich jako wyzwanie dla współczesnych politologów”, realizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach i dofinansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II. Jest to kolejny w ciągu ostatnich kilku lat projekt realizowany przez Uniwersytet Śląski we współpracy z Gminą Goleszów, którego beneficjentami są nasi mieszkańcy.

Fotorelacja z wszystkich siedmiu spotkań dostępna jest tutaj.

     

Najbliższe imprezy i wydarzenia

06.12 2025

Rozgrywki Amatorskiej Ligi Siatkówki "50 plus" w Dzięgielowie

godz. 9:00 do 28.03.2026
Dzięgielów - sala gimnastyczna w Zespole Szkolno-Przedszkolnym
02.02 2026

Zajęcia fitness „Zdrowe Ciało”.

godz. 18:30 do 29.06.2026 19:30
Szkoła Podstawowa w Goleszowie
Wszystkie imprezy

Panorama goleszowska

Luty 2026

Drodzy Czytelnicy,
lutowe wydanie „Panoramy” potwierdza, że mieszkańcy naszej gminy chętnie angażują się w życie lokalnej społeczności oraz w inicjatywy charytatywne. Relacjonujemy m.in. wielki finał WOŚP z rekordową zbiórką, a także przypominamy o możliwości wsparcia potrzebujących poprzez przekazanie 1,5% podatku. Podpowiadamy również, co zrobić ze zużytymi tekstyliami, oraz zachęcamy do sięgnięcia po poradnik bezpieczeństwa, który przypomina, jak przygotować się na różne sytuacje kryzysowe. Wspominamy ważne rocznice i spotkania lokalnych organizacji podsumowujące miniony rok. Miłośnicy sportu znajdą relacje z sukcesów mieszkańców, które przyniosły powody do dumy całej gminie. Szczególną uwagę poświęcamy rekrutacji do szkół i przedszkoli – to dobry moment, by zaplanować edukacyjną przyszłość dzieci i zapoznać się z ofertą placówek działających w gminie.

Zapraszamy do lektury

Redakcja

Archiwalne numery
Przejdź do serwisu Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie