Czcionka:
Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16

Helena Wróbel z nagrodą Powiatu Cieszyńskiego im. ks. Leopolda Jana Szersznika

We wtorek, 10 września w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie wręczone zostały Nagrody Powiatu Cieszyńskiego im. ks. Leopolda Jana Szersznika. Na mocy uchwały Rady Powiatu Cieszyńskiego tegoroczną nagrodę w kategorii twórczości artystycznej otrzymała Helena Wróbel – poetka, miłośniczka gwary Śląska Cieszyńskiego, społeczniczka, aktywna animatorka życia kulturalnego w Cisownicy oraz gminie Goleszów, a także członek zespołu „Przocielki”.    

- To dla mnie ogromna, osobista radość, że kapituła decydująca o przyznaniu nagród powiatu cieszyńskiego przychyliła się do naszego wniosku, honorując panią Helenę jedną z najbardziej prestiżowych nagród im. ks. Leopolda Jana Szersznika. Nasza laureatka to postać znana niemal wszystkim mieszkańcom gminy Goleszów. Z ogromnym wzruszeniem uczestniczyłam w uroczystości wręczenia nagrody, która była swego rodzaju podziękowaniem za dotychczasowe działania na rzecz rozwoju i propagowania kultury, gwary, ludowej poezji, muzyki oraz kultywowania tradycji naszych ojców – mówi Sylwia Cieślar, Wójt Gminy Goleszów.    

Uroczystość w Muzeum Śląska Cieszyńskiego była dla naszej laureatki okazją do zaprezentowania swojego dorobku. Przeczytane przez Helenę Wróbel wiersze spotkały się z ciepłym przyjęciem uczestników i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Oprócz Heleny Wróbel, tegoroczne Nagrody Powiatu Cieszyńskiego im. ks. Leopolda Jana Szersznika otrzymali także Adam Makowicz – pianista jazzowy w kategorii twórczości artystycznej i upowszechnianiu kultury oraz prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz – literaturoznawca (kategorii ochrony kultury).

Poniżej prezentujemy bliższe informacje na temat Heleny Wróbel

Helena Wróbel od urodzenia związana jest z Cisownicą, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej, a następnie ukończyła  Szkołę Rolniczą w Dzięgielowie. W 1952 r. podjęła pracę w Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Goleszowie w dziale finansowym, później została referentem ds. meldunkowych. Następnie podjęła pracę w DW Krokus w Ustroniu Jaszowcu należącym do Cementowni Goleszów. W trakcie pracy zawodowej udzielała się Związku Młodzieży Polskiej oraz zespole teatralnym w Cisownicy. W 1990 roku przeszła na emeryturę. Pierwsze wiersze pisała już w latach sześćdziesiątych, jednak nie opuszczały one zacisza szuflady. Wiersze pisane piękną cieszyńską gwarą, pani Helena ukazała światu dopiero w 2000 roku, kiedy wstąpiła do chóru kościelnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cisownicy oraz założyła zespół śpiewaczy „Beskuryje” przy Świetlicy Gminnej w Cisownicy, w skład którego wchodziło 18 członkiń. Ze swoimi występami uświetniały uroczystości odbywające się w gminie Goleszów i nie tylko. Na potrzeby programów artystycznych przygotowywała wiersze odzwierciedlające „ducha” Cisownicy. Były to strofy pisane gwarą, czasem rubaszną, śmieszną,  przedstawiającą piękno przyrody, dawne - czasem już zapomniane - czasy, a także o zauważalnych zmianach zachodzących w obrazie wsi, tradycji i o serdecznej miłości łączącej autorkę z Cisownicą.  Pani Helena, wraz z zespołem „Beskuryje”, przez wiele lat występowała na różnych uroczystościach i gminnych wydarzeniach kulturalnych (Dożynki Gminne  w Cisownicy, Goleszowie i Puńcowie, Przegląd Dorobku Kulturalnego Gminy Goleszów „TON”. Z zespołem występowała na uroczystościach w Ustroniu oraz Republice Czeskiej. Dziś jest aktywnym członkiem zespołu „Przocielki”. „Strofy ze Steblówki” to tomik wierszy Heleny Wróbel wydany w 2008 roku, przez Stowarzyszenie Miłośników Cisownicy, którego autorka jest aktywnym członkiem. W twórczości Heleny Wróbel przejawia się ogromne przywiązanie do Cisownicy, gminy Goleszów oraz Śląska Cieszyńskiego. W strofach wierszy autorka naszkicowała wiele aspektów minionych czasów, zwyczajów, tradycji czy też spokojnych dni z lat dzieciństwa, kiedy życie skupione było na prostych czynnościach dających radość dnia codziennego.  

Najbliższe imprezy i wydarzenia

05.01 2025

Noworoczne spotkanie na szlaku

godz. 9:00
Dolna Stacja kolejki linowej na Czantorię
05.01 2025

Koncert kolęd w Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Goleszowie

godz. 16:00
Rzymskokatolicka Parafia św. Michała Archanioła w Goleszowie
Wszystkie imprezy

Panorama goleszowska

Grudzień 2024

Dwunasty, ostatni w tym roku numer "Panoramy Goleszowskiej" obfituje w relacje z gminnych przygotowań do świąt, a także w podumowania obejmujące wydarzenia minionego miesiąca. Na kolejnych stronach znaleźć można również ważne informacje, którymi dzielą się z mieszkańcami pracownicy Urzędu Gminy w Goleszowie. Korzystając z okazji, wszystkim Czytelnikom życzymy zdrowych, radosnych, a przede wszystkim rodzinnych świąt, które zaowocują nowymi pomysłami i zmotywują do działania w nadchodzącym roku!

Redakcja

Archiwalne numery
Przejdź do serwisu Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie