Czcionka:
Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16

31 października - Pamiątka Reformacji

31 października jest obchodzony w Kościele Ewangelicko-Augsburskim jako Pamiątka Reformacji. Z tej okazji prezentujemy krótką historię powstania Kościoła ewangelickiego. 

W dniu Święta Reformacji ewangelicy na całym świecie wspominają wydarzenia, które doprowadziły do powstania Kościoła ewangelickiego. Święto to początkowo związane było z upamiętnieniem narodzin (10 listopada), bądź śmierci (18 lutego) Marcina Lutra. Później zaczęto również świętować dzień odczytania Wyznania augsburskiego – podstawowej księgi wyznaniowej luteranizmu, a więc dzień 25 czerwca. 31 października 1617 roku obchodzono w księstwach Rzeszy Niemieckiej stulecie reformacji, świętując dzień legendarnego przybicia 95 tez przez Marcina Lutra na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze.

Dlaczego to właśnie 31 października Luter upublicznił swe tezy? Kościół, w którym je ogłosił, obchodził 1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, swój odpust parafialny. Wszyscy przybywający na tę uroczystość wierni mogli nabyć dla siebie odpust, który na tę okoliczność ogłoszono. Ta właśnie sprawa stała się dla Lutra bezpośrednim, ale nie jedynym powodem wystąpienia.

Święto Reformacji jest obchodzone bardzo uroczyście. W trakcie nabożeństw odczytywane są fragmenty wspomnianego już Wyznania augsburskiego z 1530 roku. Odczytywane bywają też wybrane tezy Marcina Lutra z 1517 roku. W Polce nabożeństwa odbywają się w porze popołudniowej, a głównym tematem kazań jest przypomnienie reformacyjnej nauki o usprawiedliwieniu człowieka mocą ofiarowanej wszystkim ludziom łaski Bożej, do czego niezbędna jest tylko wiara człowieka.

Na Śląsku Cieszyńskim Pamiątkę Reformacji wolno było świętować ewangelikom po raz pierwszy w 1817 roku z okazji jubileuszu 300-lecia wystąpienia Marcina Lutra. Szczególnie uroczysty przebieg miało nabożeństwo w kościele Jezusowym w Cieszynie. Już w sobotni wieczór, w przeddzień święta, rozbrzmiały tamtejsze dzwony. Z kolei w goleszowskim zborze uroczystości miały miejsce w sobotę, ponieważ parafia była wówczas obsługiwana przez proboszcza ustrońskiego. Jak wynika ze współczesnej relacji, specjalnie na te uroczystości zbór goleszowski „dał posrebrzyć, względnie pozłocić naczynia spowiednie”. Do Wieczerzy Pańskiej przystąpiło w Goleszowie 347 komunikantów.

Tekst stanowi skróconą wersję artykułu Łukasza Barańskiego pt. Pamiątka Reformacji, zamieszczonego w: „Panorama Goleszowska” nr 11 (336), listopad 2020.

Z okazji Pamiątki Reformacji - jednego z najważniejszych świąt luterańskich, życzę wszystkim wiernym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, by ten ważny dzień stał się okazją do głębokiej refleksji oraz skupienia podczas uroczystych nabożeństw i spotkań w gronie najbliższych.

Sylwia Cieślar - Wójt Gminy Goleszów

Najbliższe imprezy i wydarzenia

21.10 2024

Konkurs plastyczny "Niepodległa, Niepokorna"

godz. 7:00 do 08.11.2024 13:00
Ochotnicza Straż Pożarna w Goleszowie, ul. Szkolna 7
31.10 2024

Jesienna edycja "Wieczorynki w GOK-u"

godz. 16:30 do 20:30
Ochotnicza Straż Pożarna w Goleszowie, ul. Szkolna 7
Wszystkie imprezy

Panorama goleszowska

Październik

Zapraszamy do lektury październikowego wydania Panoramy Goleszowskiej. W numerze m.in. artykuł o działaniach gminnego centrum zarządzania kryzysowego w związku z wrześniową powodzią oraz o warunkach otrzymania pomocy przez poszkodowanych mieszkańców. Ponadto wiele innych ciekawych i ważnych aktualności oraz mnóstwo relacji z lokalnych wydarzeń, spotkań i jubileuszy. Wspominamy m.in. niedawne pożegnanie lata i goleszowską galę oświaty, podczas której docenione zostały osiągnięcia uczniów i nauczycieli. Na okładce kadr z pierwszej goleszowskiej Wioski Dyniowej.

Życzymy przyjemnej lektury!

Archiwalne numery
Przejdź do serwisu Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie