Zielona pracownia w ZSP w Dzięgielowie – Nasza Planeta jest w naszych rękach
W ramach projektu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dzięgielowie powstała zielona pracownia - „Nasza Planeta jest w naszych rękach”, w której prowadzona będzie edukacja w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego.
W ramach projektu wykonany został remont jednej sali lekcyjnej w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dzięgielowie (wykonanie pionu wodno-kanalizacyjnego, przekucie stropu, podłączenie umywalki, montaż baterii, demontaż wykładziny, podestu, sprzątanie gruzu, wykonanie wylewek samopoziomujących, położenie wykładzin, gruntowanie i malowanie). Ponadto na ścianach zamieszczono dwie duże fototapety przedstawiające „Naszą Planetę” i „Układ słoneczny”. W pomieszczeniu umiejscowiono donice do samodzielnego posiania roślin w celu wyprodukowania własnych rozsad przez uczniów. Pracownia zyskała nowe wyposażenie. Nowoczesne regały, pozwalają na wyeksponowanie ciekawych pomocy dydaktycznych.. Wymienione zostały stoliki i krzesła uczniowskie, a także biurko nauczyciela. Ponadto pracownia wyposażona została w sprzęt multimedialny (wizualizer, monitor interaktywny na statywie). Zakupiono również następujące pomoce dydaktyczne: suszarkę na szkoło laboratoryjne, wskaźnik pH paski, fartuch laboratoryjny, okulary ochronne, rękawiczki, biurko Lab compact.
Nowa pracownia przyrodnicza wykorzystywana jest do organizacji zajęć lekcyjnych oraz pozalekcyjnych, kształtujących zainteresowanie uczniów przedmiotami przyrodniczymi, ekologią, ochroną przyrody, wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii nie generujących zanieczyszczeń. Podstawowym celem tych zajęć jest rozwijanie w młodym pokoleniu odpowiedzialności za stan środowiska, segregowanie i odpowiednią utylizację odpadów, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w naszym regionie. Nowa pracownia polepszyła warunki nauczania przedmiotów przyrodniczych. Istotną rolą odgrywa również integracja działań w zakresie edukacji ekologicznej na terenie gminy poprzez współpracę szkoły, urzędu gminy, społeczności lokalnej.
Wartość projektu: 72 010,38 zł
Dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach: 48 000,00 zł