Zielona pracownia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cisownicy – Poznajemy i chronimy skarby cisownickiej przyrody
W ramach projektu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cisownicy powstanie zielona pracownia - „Poznajemy i chronimy skarby cisownickiej przyrody”, w której prowadzona będzie edukacja w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego.
Wykonany zostanie remont jednej sali lekcyjnej w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cisownicy. Klasa zostanie wymalowana na nowy pasujący do całego projektu kolor. Na tylnej ścianie pojawi się fototapeta z krajobrazem Cisownicy, a także wykonana zostanie makieta z przekrojami oraz opisem drzew liściastych i iglastych, występujących na terenie gminy. Na kolejnej ścianie, między oknami pojawią się duże tablice prezentujące charakterystyczne dla Cisownicy kwiaty m.in. storczyki i przylaszczki. Na fragmencie ściany nad drzwiami wejściowymi pojawi się plansza prezentująca poszczególne warstwy leśne. W miejscu starej zielonej tablicy zawiśnie nowoczesny monitor interaktywny, który wraz z projektorem będzie stanowił wyposażenie do prowadzenia zajęć multimedialnych. Zakupione zostaną nowoczesne stoliki i krzesła o odpowiedniej wysokości, a także meble do przechowywania i eksponowania pomocy dydaktycznych, które służyć także będą do przechowywania prac i przyborów uczniów. W kąciku z umywalką, zostanie wykonana zielona ściana o powierzchni ok. 5 m2 z różnymi gatunkami roślin, które pozyskamy od sponsorów, uczniów i ich rodziców. W wykonanie tej żywej dekoracji zostaną zaangażowani uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.
Nowa pracownia przyrodnicza wykorzystywana będzie do organizacji zajęć lekcyjnych oraz pozalekcyjnych, kształtujących zainteresowanie uczniów przedmiotami przyrodniczymi, ekologią, ochroną przyrody, wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii nie generujących zanieczyszczeń. Podstawowym celem tych zajęć jest rozwijanie w młodym pokoleniu odpowiedzialności za stan środowiska w naszym regionie. Nowa pracownia polepszyła warunki nauczania przedmiotów przyrodniczych. Istotną rolą odgrywa również integracja działań w zakresie edukacji ekologicznej na terenie gminy poprzez współpracę szkoły, urzędu gminy, społeczności lokalnej.
Szacowana wartość projektu: 60 000,00 zł
Dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach: 48 000,00 zł