Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 

Zespół Regionalny CZANTORIA

Zespół Regionalny „Czantoria”

Zespół powstał 5 lutego 1965 r. z inicjatywy Ireny Klimczak, która od początku założenia do chwili obecnej jest kierownikiem organizacyjnym, choreografem i kierownikiem artystycznym w jednej osobie. Obecnie pod wprawnym jej okiem tańczy i śpiewa już ósma grupa dzieci i młodzieży. Pani Irena nie tylko prowadzi zespół, ale i sama w nim występuje. Kiedy zakłada piękny strój cieszyński i wychodzi na estradę staje się solistką o nieprzeciętnym głosie i jest filarem całego Zespołu.


„Czantoria” prezentuje autentyczny folklor Śląska Cieszyńskiego. Śpiewa piękne, rdzenne piosenki i przyśpiewki. Tańczy układy i stare tańce prezentując kroki i figury w ich autentycznej formie. W programie posiada wiele gawęd, które w trakcie koncertów prezentowane są w czystej cieszyńskiej gwarze z odpowiednim, dającym się wyczuć tylko w tym regionie, charakterystycznym akcentem i humorem.


Zespół występuje w pięknych strojach cieszyńskich, które są własnością pani Ireny. Niektóre z nich mają ponad 180 lat. W „Czantorii” swoje pasje realizują dzieci i młodzież w wieku od 7 do ponad 20 lat. Tworzą zgraną grupę rodzinną, której celem jest propagowanie pięknych rodzinnych wartości. Zespół koncertuje na imprezach lokalnych, powiatowych, w domach wczasowych, sanatoriach i hotelach. Wszędzie tam, gdzie jest zapraszany. Bierze udział w przeglądach i konkursach folklorystycznych, gawędziarskich i śpiewaczych (np. Gody Żywieckie, Tydzień Kultury Beskidzkiej). „Czantoria” przez 50 lat zaprezentowała ponad 2650 koncertów, a nagrodzona została około 60 razy.
Wiele nagród zgromadziła indywidualnie Irena Klimczak: w Jesenikach (Czechy) otrzymała brązowy medal za autentyczność wystawionego programu, w Kazimierzu nad Wisłą zdobyła II i III miejsce oraz wyróżnienie za swoją osobowość i piękny śpiew solowy. Jest ona również laureatką wielu odznaczeń i nagród m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Srebrnego i Złotego Krzyża przyznawanego przez Prezydenta RP, Srebrnej Cieszynianki. Otrzymała również nagrodę za całokształt pracy twórczej od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Przygrywają „Czantorii” wnuki pani Klimczak: Tobiasz – akordeon, harmonia, Miłosz – trąbka oraz Justyna i Aneta – skrzypce. Wnuki w zależności od tego, gdzie się prezentują, potrafią poza graniem pięknie śpiewać, tańczyć i gawędzić. Patronem Zespołu „Czantoria” jest Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie.

Irena Klimczak

Kontakt
Kierownik Zespołu „CZANTORIA”
Irena Klimczak
Leszna Górna, ul. Potok 4,
43-445 Dzięgielów
tel. 33 858 64 08
 

Część Zespołu Czantoria
Część Zespołu Czantoria
Część Zespołu Czantoria
Część Zespołu Czantoria
Irena Klimczak
Irena Klimczak
Część Zespołu Czantoria
Część Zespołu Czantoria
Zespół Czantoria
Zespół Czantoria
Część Zespołu Czantoria
Część Zespołu Czantoria
Część Zespołu Czantoria
Część Zespołu Czantoria
Część Zespołu Czantoria
Część Zespołu Czantoria
Zespół Czantoria
Zespół Czantoria

Dodał Tomasz Lenkiewicz
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: styczeń

galeriagaleria zdjęć
panorama Ostrzeżenia meteorologiczne Senior+ Zapisz się do newslettera Zapisz się do newslettera Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów - strona otworzy sie na nowej karcie
Gospodarka odpadami
Elektorniczna skrzynka podawcza -strona otworzy sie na nowej karcie
Jak załatwić sprawę w urzedzie - Zostanie otwarta nowa karta z przekierowanie na biuletyn informacji publiczne
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego - strona zostanie otwarta na nowej karcie
panorama panorama Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - strona otworzy się w nowej karcie panorama panorama Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT