Czcionka:
Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16

Szlak ,,Partyzancki"

                                                                                               

System szlaków spacerowych i trasa rowerowa Gminy Goleszów
zostały odnowione w ramach projektu "Sport i turystyka bez granic"
dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej
Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński

 

Oznaczenie szlaku spacerowego ,,Partyzanckiego": kolor czerwony
Długość trasy: 3,0 km

 

Szczegółowy opis szlaku 

Szlak rozpoczyna się w Cisownicy na Podlesiu. Wraz z zielonym szlakiem górskim podchodzimy w górę, docierając do miejsca, gdzie niegdyś był usytuowany szlaban. Od tego miejsca w prawo odchodzi droga na ,,Spowiedzisko" (miejsce modłów ewangelików w XVIII wieku) oraz dalej - w stronę dawnego przejścia granicznego Cisownica - Nydek (żółty szlak górski). Szlak "Partyzancki" natomiast przy dawnym stanowisku szlabanu skręca niemal pod kątem prostym w lewo, pod górę. Cały czas ścieżka łagodnie się wznosi, lekko skręcając w lewo. Dochodzimu do dosyć rozległego miejsca - teraz dosyć stromo podchodzimy kilkadziesiąt metrów. Jesteśmy na małej platformie. W lewo, stromo pod górę, odchodzi szlak na Małą Czantorię. Nasz szlak skręca w prawo (informuje o tym drogowskaz przykręcony do drzewa). Lekko się obniżając, dochodzimy do Pomnika Partyzantów. Pomnik znajduje się na 1,5 km naszego szlaku. 

 

Pomnik Partyzantów

30 listopada 1943 roku, partyzanci z Oddziału ,,Czantoria", działający na tym terenie zostali otoczeni i zabici w walce. Pomnikiem upamiętniającym ich bohaterską śmierć, opiekuje się Urząd Gminy Goleszów.

Od pomnika zaczynamy schodzić w lewo w dół, widoczną ścieżką, do biegnącej około 200 metrów niżej drogi leśnej. Drogą tą kierujemy się w prawo i po około 400 metrach dochodzimy do granicy państwa. Jest to dawne turystyczne przejście graniczne. W lewo odchodzi droga do Nydku (Republika Czeska). My zaś kierujemy się w prawo i lekko pod górę idziemy dalej leśną drogą, którą po 500 metrach docieramy do wspomnianego na wstępie "Spowiedziska". Od "Spowiedziska" wracamy do stanowiska dawnego szlabanu (2,80 km trasy). Zamykamy pętlę, zaczynamy schodzić w dół. Na 3,0 km trasa kończy swój bieg - znów jesteśmy na Podlesiu w Cisownicy.

Tekst: Jan Cichy

Przejdź do serwisu Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie