Poprawa efektywności energetycznej budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie
Wartość zadania inwestycyjnego: 1 234 865,75 zł
Kwota dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy: 352 061,20zł
Okres realizacji: 2024-2025
Opis zrealizowanego przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków KPO
W ramach przedsięwzięcia wykonano:
- ocieplenie stropu ostatniej kondygnacji wełną mineralną o grubości co najmniej 20 cm;
- docieplenie ścian metodą bezspoinową (styropianem o grubości co najmniej 14 cm), wykonanie nowych tynków, malowanie elewacji budynku;
- wymianę okien na okna o współczynniku przenikania U=0,9 W/(m²*K).
Cel zadania
Inwestycja w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynku Gminne Ośrodka Kultury w Goleszowie miała na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynku użyteczności publicznej oraz wzrost efektywności kosztowej w powiązaniu z efektami oszczędnościowymi.
Grupy docelowe
Grupą docelową projektu są mieszkańcy gminy Goleszów, zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe, w tym seniorzy korzystający z oferty Gminnego Ośrodka Kultury – około 4 000 osób. Uczestnicy zajęć muzycznych, tanecznych, plastycznych, technicznych, robótek ręcznych, z programowania, a także osoby biorące udział w koncertach, wystawach, spotkaniach dedykowanych różnym grupom wiekowym. Ponadto organizacje pozarządowe działające na terenie Gminy Goleszów. Turyści odwiedzający makietę goleszowskiej fabryki cementu oraz Izbę Oświęcimską oraz Informację Turystyczną.
Efekty i korzyści projektu
W wyniku realizacji projektu nastąpiła redukcja CO₂ (t CO₂/rok) o 65,84%, oraz redukcja emisji PM 2,5 o 0,58203 (kg/rok) i emisji PM10 o 0,6195 (kg/rok) przy redukcji zużycia energii pierwotnej równej 386,2143 MWh/rok. Ponadto w wyniku realizacji projektu nastąpiło zwiększenie efektywności energetycznej o 65,62%.