Czcionka:
Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16

2012 - Andrzej Pustówka

Andrzej Pustówka - urodzony 8 października 1936 r. w Lesznej Górnej, żonaty, troje dzieci, wykształcenie średnie, z zawodu elektromonter. Jako uczeń pracował w Zakładach Sieci Elektrycznych w Cieszynie, później na kopalni Jankowice i jako kierownik magazynów w Zakładach Miejskich Budynków Mieszkalnych w Cieszynie. Obecnie na emeryturze.
Od dziecka związany z kulturą. Wieloletni działacz sportowy. Pracę w świetlicy wiejskiej w Lesznej Górnej rozpoczął w 1952 roku. W 1965 roku założył Klub Prasy i Książki, w ramach działalności którego powstał m. in. zespół folklorystyczny „Lesznianka”. Samodzielnie opracowywał scenki i układy taneczne wykonywane przez Zespół podczas koncertów nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Jako kierownik Świetlicy Gminnej w Lesznej Górnej sprawował patronat nad działającymi w niej kołami zainteresowań i zespołami np. kapelą ludową „Bąk”, zespołem instrumentalno-wokalnym „Świerszcze” i „Gamma”. Wziął udział w ponad 100 występach w Polsce i za granicą
Dzięki jego zaangażowaniu i aktywności w świetlicy w Lesznej Górnej gościło wielu znanych artystów z Andrzejem Tyralewskim i Bohdanem Łazuką na czele, zorganizował też występ solistów operetki gliwickiej.
Założył i prowadził "Teatr Przy Kawie", który wystawiał swój repertuar na wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach teatrów amatorskich. W programie znalazły się m.in.: „Wit Stwosz”, „Kwiaty Polskie”, „Z dna” Tadeusza Gajcego. Z wielu przeglądów "Teatr Przy Kawie" przywiózł wyróżnienia i główne nagrody.
Ważniejsze wyróżnienia to udział w X Finale Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego we Wrocławiu, gdzie jako amator grał z Olgierdem Łukaszewiczem i Danielem Olbrychskim, Ogólnopolskim Finale Turnieju Poezji Staropolskiej w Łomży, Ogólnopolskim Finale we Wrocławiu i XII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Cieszynie. Zdobywał tam wiele prestiżowych nagród. Jedną z nich była także nagroda pieniężna Ministra Kultury w Warszawie (Krawczuk).
To znakomity aktor - wystawiał jednoosobowe prezentacje jako "Teatr Jednego Aktora", zdobył pierwsze miejsce podczas Cieszyńskich Spotkań Teatrów Małych Form.
W 1985 roku został wyróżniony Złotą Maską za wybitne zasługi w krzewieniu polskich tradycji kulturalnych i patriotycznych – nagrodą przyznawaną w plebiscycie przez śląskie dzienniki (katowicki Wieczór, Gazeta Częstochowska, bielska Kronika). Była to nagroda niezwykle prestiżowa, budząca uznanie w skali całego kraju.
Obecnie - od 25 lat - jest prezesem Ludowego Klubu Sportowego „Lesznianka”. Jako wieloletni trener drużyny tenisistów stołowych z Lesznej Górnej doprowadził swoich zawodników do sporych sukcesów m.in. zespół kobiet do II ligi państwowej. Wielu graczy, których trenował, osiągnęło sukcesy na arenie krajowej.
Przez 4 kadencje był radnym gminnym, członkiem Komisji Kultury. Pełnił funkcję sekretarza Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznej Górnej, a obecnie jest jej honorowym członkiem.
Przez kilkadziesiąt lat swojej działalności w świetlicy zorganizował niezliczone ilości imprez kulturalnych, zawodów sportowych, spotkań ze znanymi ludźmi, integrował i aktywizował społeczność nie tylko Lesznej Górnej, ale i okolicznych miejscowości. Zrealizował kilkanaście programów teatralnych i poetyckich, popularyzował twórczość ludową. Kronika działalności Klubu działającego w świetlicy w Lesznej Górnej składa się z kilku tomów, które dokumentują i obrazują ogrom pracy i zaangażowania włożonego przez Andrzeja Pustówkę w rozwój społeczności lokalnej.

Odznaczenia:

- Brązowy i Srebrny Krzyż Zasługi (1974 r., 1984 r.)
- Odznaki Złote za zasługi dla województwa bielskiego
- Nagroda Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu (2001 r.)
- Złota odznaka Ministerstwa Sportu za prowadzoną działalność sportową (2005 r.)
- Złota, Srebrna i Brązowa odznaka Polskiego Związku Tenisa Stołowego (2010 r., 2007 r.)
- Wyróżnienie powiatu cieszyńskiego za wybitne osiągnięcia sportowe (2011 r.)

Tekst i zdjęcie: MSF

Przejdź do serwisu Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie