Czcionka:
Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16

2005 - Edward Gruszczyk

Edward Gruszczyk

Uzasadnienie wyboru laureata ,,Srebrnej Cieszynianki" z załącznika do uchwały nr XXXVI/313/05 Rady Gminy w Goleszowie z dnia 27 września 2005 r.:

Pan Edward Gruszczyk po ukończeniu w 1953 r. jedynego w Polsce liceum Przemysłu Materiałów Budowlanych w Sosnowcu, przygotowującego kadrę fachową dla przemysłu cementowego, rozpoczął pracę w Cementowni "Goleszów", w której pełnił wiele funkcji. Przez szereg lat był technologiem produkcji i dyrektorem technicznym. W cementowni pracował aż do emerytury (1991r.)
Oprócz pracy zawodowej był aktywnym społecznikiem nie tylko na rzecz Bażanowic, w których mieszka, ale i dla całej naszej gminy. To pod jego przewodnictwem i z jego udziałem powstał w Bażanowicach pierwszy w gminie wodociąg dla osiedla „Potoczki”, budowano gazociąg, telefonizowano wieś, remontowano drogę w Potoczkach.

W latach 1984–1990 był przewodniczącym Gminnej Rady Narodowej w Goleszowie, a w latach 1994–1998 wiceprzewodniczącym Rady Gminy. W latach 80-tych przewodził Komisji Kultury i Sportu w Powiatowej Radzie Narodowej w Cieszynie.

Jednak jego prawdziwą pasja i miłością była i jest siatkówka.

Z siatkówką zetknął się jako uczeń cieszyńskiego ogólniaka, a kształcąc się dalej w Sosnowcu znalazł się w katedrze II-ligowego „Włókniarza” Sosnowiec. Po zakończeniu edukacji, powołany do służby wojskowej, gra w I lidze CWKS Warszawa – Filia w Krakowie. Przez cały ten okres jego drużyna występowała w różnych rozgrywkach, a ostatecznym sukcesem było mistrzostwo Wojska Polskiego.
Po wojsku, w 1960 roku, Edward Gruszczyk razem ze Stanisławem Staszko założył sekcję siatkarską w Klubie KS „Olimpia”. Pierwsze treningi z grupą liczącą ponad 20 chłopców prowadzone były już kilka miesięcy wcześniej przed oficjalnym zawiązaniem sekcji. Odbywały się na boisku piłkarskim, które wybudowano własnymi siłami na łące za torami.
W 1961 roku goleszowska drużyna zadebiutowała w rozgrywkach mistrzowskich katowickiego OZPS i zaraz po pierwszym sezonie awansowała do klasy A. W następnym sezonie „Olimpia” awansowała do Ligii Wojewódzkiej i znalazła się w elicie najlepszych drużyn śląskich. Drużyna, której kapitanem był Edward Gruszczyk, startowała także w ogólnopolskich zawodach Federacji Budowlanych, zdobywając na przełomie lat 60 i 70-tych dwukrotnie miano najlepszych.
Siatkarze „Olimpii” parokrotnie ocierali się o awans do II ligi, aż wreszcie wywalczyli wymarzony awans w 1983 r. Był to ewenement na skalę krajową. „Olimpia” była bowiem pierwszym wiejskim zespołem na tak wysokim szczeblu rozgrywek. Rok później KS „Olimpia” doszła do półfinału Pucharu Polski. W drużynie grali wówczas Mirosław Skotnicki i Mirosław Czarny – później czołowi zawodnicy pierwszoligowych drużyn. M. Skotnicki był powołany do kadry narodowej przez Huberta Wagnera, a Czarny, jako Schwarz, grał w reprezentacji Niemiec.
Podczas swojej kariery trenerskiej Edward Gruszczyk wyszkolił ok. 750 zawodników. Należy podkreślić, że wszyscy zawodnicy, którzy wyszli „spod ręki” trenera Gruszczyka, oprócz wysokich kwalifikacji sportowych, zawsze byli nienaganni pod względem norm moralnych, wyrastając na bardzo porządnych ludzi.
Oprócz pracy trenerskiej, przez 15 lat Pan Edward Gruszczyk był prezesem KS „Olimpia”. Za jego prezesury klub zdobywał tytuły mistrzostw Polski w narciarstwie klasycznym, reaktywowano działalność sekcji piłkarskiej.
W uznaniu zasług uhonorowano go wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami. Posiada Srebrny Krzyż Zasługi (1977 r.), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1983 r.) oraz wiele wyróżnień branżowych i sportowych.
Pan Edward Gruszczyk jest nadal aktywnym pasjonatem siatkówki, trenuje dzieci i młodzież.
Pan Edward Gruszczyk jest osobą, która swoim postępowaniem propaguje szczytne idee wszechstronnego rozwoju człowieka.
Jako jeden z liderów społeczności lokalnej, działacz samorządowy, trener i wychowawca młodzieży w pełni zasługuje na laur ,,Srebrnej Cieszynianki”.

Przejdź do serwisu Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie