Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 

Szlak Goleszów-Dzięgielów

 

System szlaków spacerowych i trasa rowerowa Gminy Goleszów
zostały odnowione w ramach projektu "Sport i turystyka bez granic"
dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej
Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński

Oznaczenie szlaku spacerowego Goleszów-Dzięgielów: kolor żółty
Długość trasy: 3 km (szlak dojściowy do szlaku ,,Granicznego")
Suma podejść: około 100 metrów
Czas przejścia: około 1 godz.

Bardzo przyjemny spacer, prowadzący zachodnią częścią Goleszowa, u stóp Jasieniowej oraz zachodnimi krańcami Dzięgielowa. Jest to szlak bardzo łatwy, prawie cały czas prowadzący lekko w dół, dlatego mogą z niego korzystać nawet rodzice z małymi dziećmi.

Przebieg i opis szczegółowy szlaku:

Szlak rozpoczyna się przy budynku GOK - u w Goleszowie - Centrum i prowadzi biegnącą początkowo w kierunku zachodnim, a następnie południowo - zachodnim ul. Robotniczą. Po prawej stronie było kiedyś torowisko kolejki wąskotorowej, którym dowożono materiał skalny do cementowni. Po przejściu 300 metrów ul. Robotniczą, skręcamy w odchodzącą w prawo w ulicę Szeroka, którą schodzimy, początkowo dosyć stromo, później bardzo łagodnie przez około 1,5 km. w kierunku zachodnim. Przez około kilometr droga wiedzie przez osiedle Goleszowa (przysiółek) o nazwie "Szeroka", a następnie pośród pól do widocznego przed nami lasu. Blisko drogi, po prawej stronie przebiega linia kolejowa Cieszyn - Bielsko, za którą widzimy zabudowania przysiółka Kolonia Wojewódzka (w Goleszowie) oraz domy w Bażanowicach. Po przeciwnej stronie mamy cały czas piękny widok na południowe zbocza Jasieniowej, które w dużej mierze są pokryte polami uprawnymi, łąkami i pastwiskami. Zabudowa jest gęsta, choć bardzo rozproszona. Najwyższą część wzgórza pokrywają dosyć zwarte lasy. Uważnie przypatrując się budynkom na zboczach Jasieniowej, można dostrzec w lesie bardzo wyróżniający się architektonicznie obiekt, o ostrym, spadzistym dachu. Jest to budynek przedszkola w Goleszowie. Dawniej była to willa dyrektora cementowni.

Po dotarciu do lasu skręcamy w lewo, kierując się na południe. Po lewej stronie mijamy pojedynczy dom, po czym bardzo łagodnie podchodzimy lasem. Jest to las o nazwie "Grabicz". Dominują tu drzewa liściaste, głównie graby (stąd nazwa lasu), buki, brzozy, dęby, jesiony i pojedyncze świerki. W podszycie często występuje leszczyna, a w runie pojawiają się paprocie. Po ok. 500 metrach od wejścia do lasu dochodzimy do skrzyżowania traktów leśnych. Skręcamy w prawo i łagodnie w dół, w kierunku zachodnim, idziemy w stronę widocznej przed nami polany. Cały odcinek szlaku prowadzący przez las jest bardzo przyjemny. Panuje tu spokój i cisza. Można wsłuchiwać się w śpiew ptaków, a dla osób cierpliwych nagrodą może być obserwowanie dosyć licznych zwierząt przemykających miedzy drzewami.

 Po wyjściu z lasu, po prawej stronie, widzimy położone na wzniesieniu osiedle domków o nazwie Targoniny, będące częścią Dzięgielowa. Blisko nas po prawej - prywatny staw o nazwie "Czapla". Jest to miejsce czerpania wody w celach przeciwpożarowych. Ok.50 m od lasu docieramy do bitej drogi. Jest to ul. Targoniny. Z tego miejsca rozciąga się ciekawy widok w kierunku zachodnim. Na północnym-zachodzie widzimy wzgórze Mołczyn, a za nim w głębi Ostry, Jaworowy i Lysą Horę w Beskidzie Śląsko - Morawskim. U podnóża Jaworowego unoszą się dymy huty w Trzyńcu (widać kilka kominów). Przed nami (na zachód) - osiedle Dzięgielowa o nazwie Kępa, o bliżej szosa Dzięgielów - Bażanowice.

Ulicą Targoniny idziemy w lewo, w kierunku widocznej już strażnicy OSP w Dzięgielowie. Po ok.400 metrach dochodzimy do drogi Cisownica - Cieszyn, którą podążamy 50 m w prawo. Przed nami budynki Szkoły Podstawowej w Dzięgielowie oraz nowej sali gimnastycznej, a po naszej prawej stronie budynek OSP Dzięgielów, gdzie szlak żółty się kończy.

Tekst: Henryk Mróz


Dodał
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
maj 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: maj

galeriagaleria zdjęć
panorama Ostrzeżenia meteorologiczne Senior+ Zapisz się do newslettera Zapisz się do newslettera Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów - strona otworzy sie na nowej karcie
Gospodarka odpadami
Elektorniczna skrzynka podawcza -strona otworzy sie na nowej karcie
Jak załatwić sprawę w urzedzie - Zostanie otwarta nowa karta z przekierowanie na biuletyn informacji publiczne
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego - strona zostanie otwarta na nowej karcie
panorama panorama Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - strona otworzy się w nowej karcie panorama panorama Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT