Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Sesja Rady Gminy Goleszów

XXXV sesja Rady Gminy Goleszów

2021-12-15

Żyjemy w trudnych i nieprzewidywalnych czasach. Rosnące ceny dóbr i usług, zbliżająca się do dziesięciu procent inflacja, a także niepewność związana z pandemią koronawirusa powodują, że planowanie jest zadaniem wyjątkowo trudnym.

 

— Po wielu tygodniach żmudnych prac, naznaczonych licznymi rozmowami, kalkulacjami i analizami, przygotowaliśmy projekt budżetu ambitnego, przewidującego prowadzenie kolejnych inwestycji i stanowiącego ważny element ciągłego rozwoju naszej Gminy w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców. Ten trend jest możliwy zwłaszcza dzięki skuteczności w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych. Tylko w tym roku kwota pozyskanych i przyznanych naszej gminie środków to ok. 30 milionów w ramach różnego rodzaju dotacji i dofinasowań z krajowych i unijnych programów — powiedziała Wójt Gminy Goleszów Sylwia Cieślar podczas obrad Rady Gminy.

 

Wśród najważniejszych zadań, których realizację przewidziano w przyszłym roku, są m.in. modernizacje dróg gminnych, co stanowi odpowiedź na wieloletnie oczekiwania miezszkańców wyrażane w trakcie zebrań wiejskich czy w pismach kierowanych do Urzędu Gminy lub rozmowach, prowadzonych z mieszkańcami. Bardzo istotnym kierunkiem działań w przyszłym roku będą inwestycje proekologiczne. Kontynuowany będzie program dofinasowania wymiany starych pieców na nowe w domach jednorodzinnych. Ważnym obszarem będzie także rozbudowa sieci wodociągowej i inwestycje w zakresie rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej. W 2022 zaplanowano kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego. W nowym roku budżetowym Gmina Goleszów zamierza także modernizować placówki oświatowo-wychowawcze, jednym z ważniejszych zadań będzie adaptacja pomieszczeń Domu Ludowego w Goleszowie Równi na przedszkole. Przeznaczono również środki na modernizację budynku OSP w Lesznej Górnej, czy zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Goleszów. Nie zapomniano także o klubach sportowych i innych stowarzyszeniach, które, jak co roku, mogą liczyć na finansowe wsparcie bieżącej działalności, a także finasowanie uzgodnionych inwestycji. W dalszym ciągu gmina będzie rozwijać politykę senioralną w oparciu o Kluby Seniora, a także Centrum Usług Społecznych, którego powołanie przewidziano w przyszłym roku, po zakończeniu remontu pomieszczeń w budynku przy Cieszyńskiej 29 w Goleszowie.

 

Pragnę podkreślić, że mimo nie najłatwiejszej sytuacji samorządów, miesiąc temu wystąpiłam do Rady Gminy z projektem niepodnoszenia podatków lokalnych w 2022 roku. Dziękuję Radzie za przyjęcie tego projektu. Uznałam, że kryzys nie dotyczy tylko samorządu, ale także każdego mieszkańca — powiedziała Wójt Gminy Goleszów Sylwia Cieślar.

 

W tym nie najłatwiejszym okresie Gmina Goleszów radzi sobie całkiem dobrze. Rozważna polityka finansowa umożliwiła na radykalne zmniejszenie zadłużenia. Na koniec 2018 roku, gdy rozpoczynała się obecna kadencja, wynosiło ono ponad 6,2 miliona złotych. Na koniec tego roku wyniesie ono mniej niż milion złotych.

 

Należy także zaznaczyć, że Gmina dopłaca do systemu śmieciowego i na razie nie podnosi stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów z posesji mieszkańców. W 2021 roku Gmina musiała dopłacić do systemu śmieciowego ok. 800 tys. złotych. Jeśli wszyscy mieszkańcy nie zaczną ograniczać ilości wytwarzanych śmieci, może to zmusić nasz samorząd do konieczności podwyżki opłaty – mimo że już teraz z tego tytułu nie są niskie.


Sesja Rady Gminy Goleszów
Sesja Rady Gminy Goleszów
  

Dodał ifranek
 

Pozostałe aktualności:

 • Gminne Obchody Dnia Strażaka

  Gminne Obchody Dnia Strażaka

  24.05
  2022
  W sobotę, 28 maja o godz. 13:00 w Goleszowie odbędą się Gminne Obchody Dnia Strażaka.
 • Przedszkole w Goleszowie

  Rekrutacja uzupełniająca do publicznych przedszkoli…

  24.05
  2022
  Informujemy, iż został wyznaczony termin uzupełniający dla składania wniosków wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata...
 • Podpisanie umowy

  Czyńmy dobro razem

  18.05
  2022
  Gmina Goleszów jako jedna z nielicznych gmin w Polsce i jako pierwsza w naszym powiecie podpisała umowę na realizację projektu „DARCZYŃCA...

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: maj

galeriagaleria zdjęć
Panorama Goleszowska Opady i Jakość powietrza Senior+ Pomagamy mieszkańcom Pomoc dla Ukrainy Szczepienia COVID-19 Zapisz się do newslettera sms Zapisz się do newslettera email Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów
Odpady komunalne
Łowiectwo
Elektorniczna skrzynka podawcza
Jak załatwić sprawę w urzędzie
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego
Gminny ośrodek kultury Gminne centrum informacji Gminny ośrodek pomocy społecznej Cmentarze komunalne Gminna biblioteka publiczna Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT