Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Cmentarz (fot. Pixabay)

Wspominamy tych, co odeszli

2022-10-31

Idąc na cmentarz na przełomie października i listopada, czując potrzebę upamiętnienia bliskich zmarłych, poniesiemy tam kwiaty i znicze. Każdy z nas poniesie też swoje lata życia, doświadczenia, blaski i cienie tych dni, które są za nami. Kiedy nasz wzrok skupi się na nagrobnym płomieniu, myśli przechodząc przez żal i bezsilność powrócą kolejny raz w życiu do uspokojenia i nadziei, do uporządkowania priorytetów. Spotkania krewnych i znajomych będą okazją do wspomnień, a niekiedy początkiem ożywienia kontaktów.

 

W tych dniach obejmiemy pamięcią także członków lokalnej wspólnoty, których w ostatnim czasie pożegnaliśmy, a którzy poprzez swoją społeczną aktywność pozostawili trwały ślad w naszym środowisku. Byli wśród nich między innymi samorządowcy, strażacy i członkowie innych organizacji pozarządowych, m.in. Henryk Odias, Anna Rüster, Andrzej Banot, Adam Kulak. Stając przy ich mogiłach z wdzięcznością będziemy wspominać nie tylko wspólne spotkania i rozmowy, ale także to, co dobrego zrobili dla naszej gminy. W ten sposób pamięć o poprzednich pokoleniach jest dla nas współczesnych bodźcem i wyzwaniem, aby nie ustawać w działaniach na rzecz rozwoju naszej małej ojczyzny.

 

Wiadomość o śmierci bliskich jest najbardziej dotkliwa, kiedy przychodzi nagle. Bolesny czas przeżywają rodziny górników, którzy w kwietniu tego roku zginęli w wypadkach w pobliskich kopalniach „Pniówek” i „Zofiówka”. Dla upamiętnienia ofiar tej tragedii 28 kwietnia ogłoszono dniem żałoby w województwie śląskim.

 

W szczególny sposób co roku początkiem listopada czcimy również pamięć przodków, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę. Znicze i kwiaty są składane na mogiłach bohaterów narodowych, czy też zapomnianych na co dzień grobach żołnierzy. Wiele zniczy pojawia się pod pomnikami upamiętniającymi ofiary tragicznych wydarzeń, czy też anonimowych bohaterów, którzy walczyli za ojczyznę. Również w gminie Goleszów jest kilkanaście miejsc pamięci narodowej, a jednym z nich odnawiany właśnie Pomnik Pamięci obywateli Cisownicy poległych w walce z faszyzmem w latach 1939-1945 r. (Więcej na temat remontu Pomnika można przeczytać pod linkiem https://goleszow.pl/news/rozpoczal-sie-remont-pomnika-w-cisownicy.)

 

Codziennie otrzymujemy od losu lekcje strat, pożegnań i rozstań. Jeśli zechcemy wykorzystać je jako fundamenty nieustającego rozwoju, pozwolą nam one odnaleźć w sobie nową nadzieję i zapał.

 

„Konfrontacja ze śmiercią, jednoczy nas z życiem” Stephen Levine


Cmentarz (fot. Pixabay)
Cmentarz (fot. Pixabay)
Kwiaty pod pomnikiem pamięci przed urzędem gminy
Kwiaty pod pomnikiem pamięci przed urzędem gminy
Wiązanka i znicz
Wiązanka i znicz

Dodał Ewa Branny
 

Pozostałe aktualności:

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
luty 2023
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: luty

2023/02/1 2023/02/4 2023/02/11
galeriagaleria zdjęć
Panorama Goleszowska Opady i Jakość powietrza Senior+ Pomagamy mieszkańcom Pomoc dla Ukrainy Szczepienia COVID-19 Zapisz się do newslettera sms Zapisz się do newslettera email Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów
Odpady komunalne
Łowiectwo
Elektorniczna skrzynka podawcza
Jak załatwić sprawę w urzędzie
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego
Gminny ośrodek kultury Centrum usług społecznych Cmentarze komunalne Gminna biblioteka publiczna Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT