Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Dawid wybiega z wody, fot. z archiwum rodzinnego

Wicemistrz Polski z Bażanowic

2016-10-05

Miło nam poinformować, że Dawid Mielke z Bażanowic został tegorocznym wicemistrzem Polski w triathlonie, w kategorii młodzik 14-15 lat. Zawody odbyły się 27 lipca w Sławie (woj. lubuskie).


Dawid reprezentuje barwy Uczniowskiego Klubu Sportowego Manta Kochłowice Ruda Śląska, gdyż na terenie Śląska Cieszyńskiego nie ma klubu, który szkoli w tej właśnie dyscyplinie. Na co dzień Dawid trenuje według planu przesyłanego mu przez trenera drogą mailową.


Przypomnijmy, że triathlon to połączenie 3 konkurencji: pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnik wpierw płynie na otwartym akwenie (jezioro, zalew), następnie jedzie na rowerze, a na koniec biegnie. Czas końcowy obejmuje również zmianę stroju i sprzętu sportowego.


Mieszkaniec naszej gminy, w swojej kategorii wiekowej, standardowo pokonuje następujące dystanse: 400 m pływania, 10 km jazdy na rowerze i 3 km biegu.


Moją przygodę z triatlonem rozpocząłem 3 lata temu. Zawsze lubiłem jeździć na rowerze, pływać i biegać, a triathlon łączy wszystkie te konkurencje. Najsilniej czuję się w jeździe na rowerze, choć przygodę ze sportem rozpoczynałem od biegania. Już w szkole podstawowej, w latach 2013 i 2014 uczestniczyłem w finale ogólnopolskich czwartków lekkoatletycznych w Łodzi reprezentując nasz region.
Jestem bardzo szczęśliwy ze zdobycia drugiego miejsca w tegorocznych Mistrzostwach Polski w Sławie. Było to dla mnie samego zaskoczeniem, gdyż rywalizowałem tam z elitą Polski w tej dyscyplinie. Chciałbym podziękować moim rodzicom, którzy mnie wspierają i pomagają w uprawianiu triatlonu. Do tego sportu zachęcił mnie tata, który również uprawia tę dyscyplinę. Rodzice zawożą mnie na treningi, jak również na zawody, które odbywają się zarówno w Polsce, jak i w Czechach oraz na Słowacji – mówi Dawid.


Zdobycie wicemistrzostwa Polski to nie jedyny sukces Dawida wywalczony w tym roku. Poniżej prezentujemy jego najważniejsze osiągnięcia z drugiego półrocza 2016 roku:
- 6 sierpnia - Kraków, Xterra Poland Międzynarodowe Cross triathlonowe zawody,  1 miejsce kat. młodzik,
- 27 sierpnia - Karlowe Vary, Puchar Czech, 5 miejsce w kategorii młodzik,
- 11 września - Kraków, Iron dragon triathlon, 3 miejsce w kategorii 18-29 lat (!),
- 25 września - Bratysława, finał pucharu Słowacji w triathlonie, 2 miejsce w kategorii młodzik,
- 2 października – Częstochowa, Duathlon, 1 miejsce w kategorii junior.

Dodajmy również, że od kilku lat mieszkaniec Bażanowic „szlifując” swoją formę staruje m.in. w Silesiaman triathlon, Cross Bike Dzięgielów czy Lutnia Bike Maraton, gdzie zawsze zajmuje miejsce na podium w swojej kategorii.

Sukcesy 14-letniego Dawida, ucznia drugiej klasy Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, zostały dostrzeżone przez trenerów kadry Polski. Na początku roku dostał on powołanie do kadry młodzików makroregionu południe Polski. Uczestniczył w zgrupowaniach kadry w Bukowinie Tatrzańskiej i Strawczynku koło Kielc. Pod okiem trenerów kadry zdobył cenne doświadczenie i przygotowanie, co pozwoliło mu na udany start w tegorocznych mistrzostwach Polski.Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów sportowych!

                                                Tomasz Lenkiewicz


Dawid podczas biegu, fot. z archiwum rodzinnego
Dawid podczas biegu, fot. z archiwum rodzinnego
Dawid wśród nagrodzonych sportowców, fot. z archiwum rodzinnego
Dawid wśród nagrodzonych sportowców, fot. z archiwum rodzinnego
Dawid wybiega z wody, fot. z archiwum rodzinnego
Dawid wybiega z wody, fot. z archiwum rodzinnego

Dodał Tomasz Lenkiewicz
 

Pozostałe aktualności:

 • baner

  Konkurs ZDROWIE PO CIESZYŃSKU

  21.03
  2023
  Rusza kolejna edycja konkursu pn. Zdrowie po cieszyńsku, dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dwie podstawowe kategorie...
 • baner

  Konkurs dla miłośników przyrody i…

  21.03
  2023
  Do udziału w konkursie pn. Rzeka - nauka płynąca z natury zaproszeni są wszyscy miłośnicy przyrody, fotografowie, a także uczniowie szkół...
 • Dzień Kobiet w Bażanowicach

  Dzień Kobiet w Bażanowicach

  21.03
  2023
  Tradycyjny Dzień Kobiet odprawiły w minioną sobotę mieszkanki Bażanowic. W towarzystwie wójt Sylwii Cieślar oraz sekretarz gminy Jolanty Bujok...

Wszystkie aktualności

Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT