Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Najmłodsi szachiści z wójtem Krzysztofem Glajcarem i sponsorem Adamem Mokryszem

Szachowa uczta

2015-12-01

Jubileuszowy XX Mokate Open o Puchar Adama Mokrysza zakończył tegoroczne szachowe Grand Prix Gminy Goleszów. Pięć turniejów zgromadziło blisko 600 uczestników, na taką frekwencję zapracowało ponad 260 zawodniczek i zawodników, wśród nich było 15 arcymistrzów, którzy startowali łącznie 36 razy.
Obok „starych” znajomych, których dokonania już wielokrotnie miałem okazję przedstawiać, gościliśmy w tym roku Mistrza Europy w szachach błyskawicznych, legitymującego się dziewiątym rankingiem na liście światowej - Davida Navarę (2798). Po pełnym dramaturgii turnieju, po arcymistrzowskim polowaniu na Mistrza, zajął dopiero 4 miejsce i to jest piękne w każdej dyscyplinie, kiedy często o zajętym miejscu nie decydują rankingi, ale dyspozycja dnia i łut szczęścia.
To wszystko miał w ostatnią niedzielę listopada w Goleszowie arcymistrz Bartosz Soćko, a tytularny Puchar wręczał mu osobiście główny sponsor dr Adam Mokrysz. Jeszcze przed tygodniem na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Reykjaviku pan Bartosz występował w roli trenera Reprezentacji Polski. W swojej bogatej kolekcji ma między innymi medale z Mistrzostw Polski: dwa złote i 4 srebrne w szachach klasycznych, 3 złote w szachach szybkich, 2 złote w błyskawicznych, 13 złotych z drużynami Polonii Warszawa i Hetmana Katowice.


Zdobywając Puchar Adama Mokrysza w 13 rundach wygrał 11 partii, a tylko dwie zremisował, jedną z nich z żoną, GM Moniką Soćko, która jako pierwsza Polka zdobyła tytuł arcymistrza. Ma w dorobku równie imponujące osiągnięcia, wymienię tylko z Mistrzostw Polski: 6 złotych, 5 srebrnych, 3 brązowe w szachach klasycznych, 8 złotych w błyskawicznych, 10 złotych w drużynach z Warszawy i Katowic, w 2008 roku zajmowała 11 miejsce na liście światowej.
Drugi remis zwycięzca turnieju „zaliczył”, z mającym szanse na końcowy sukces w całym cyklu GP arcymistrzem - Zbigniewem Paklezą, pod warunkiem, że ten wygra niedzielny turniej, co w morzu rekinów 64 pól nie było sprawą łatwą, ale nie niemożliwą. W turniejach, gdzie rywalizacja toczy się na dystansie aż 13 rund, a czas dla zawodnika na rozegranie jednej partii to tylko 3 minuty plus 2 sekundy za każde posunięcie, zawsze dużo się dzieje. Z pełnymi wynikami można zapoznać się w serwisie internetowym zawodów na http://chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_387/


Podam tylko, że trzecie miejsce zajął GM Bartłomiej Heberla, który z rąk Wójta Gminy Goleszów Krzysztofa Glajcara odebrał puchar za zwycięstwo w całym Grand Prix. Najlepszą wśród pań była rybniczanka WGM Karina Szczepkowska-Horowska, Grupę do 12 lat wygrał Daniel Trybuś z Zefira Boguszowice, w klasyfikacji 65+ najlepszym okazał się FM Václav Pacl ze Slovana Havířov. Świetne zawody zagrali zawodnicy z naszego powiatu: Michał Cieślar(12), Janusz Raszka(14) i Maciej Mroziak(15).
Puchary, medale, nagrody i nagrody produktowe Firmy Mokate wręczali Wójt Gminy Goleszów Krzysztof Glajcar i główny sponsor Adam Mokrysz członek zarządu firmy Mokate.
Organizatorem turnieju była Gmina Goleszów i LKS „Olimpia” Goleszów.
Serdeczne podziękowania za pomoc dla Łukasza Foltyna, Bartłomieja Linerta i Marzeny Kondzieli.
Foto Tomasz Lenkiewicz


                                                                                       Z ramienia organizatorów
                                                                                              Karol Linert


Najmłodsi szachiści z wójtem Krzysztofem Glajcarem i sponsorem Adamem Mokryszem
Najmłodsi szachiści z wójtem Krzysztofem Glajcarem i sponsorem Adamem Mokryszem
  

Dodał
 

Pozostałe aktualności:

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
grudzień 2022
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: grudzień

galeriagaleria zdjęć
Panorama Goleszowska Opady i Jakość powietrza Senior+ Pomagamy mieszkańcom Pomoc dla Ukrainy Szczepienia COVID-19 Zapisz się do newslettera sms Zapisz się do newslettera email Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów
Odpady komunalne
Łowiectwo
Elektorniczna skrzynka podawcza
Jak załatwić sprawę w urzędzie
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego
Gminny ośrodek kultury Centrum usług społecznych Cmentarze komunalne Gminna biblioteka publiczna Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT