Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Plakat imprezy

Regionalne Spotkania z Tradycją

2016-06-21

Regionalne Spotkania z Tradycją to Przegląd Zespołów Regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich, połączony z prezentacją rękodzieła ludowego, tradycyjnych potraw oraz kronik KGW. To prezentacja zgodnej współpracy organizacji społecznych działających na terenach wiejskich.


Uroczystości odbędą się w Dzięgielowie, w dniach 25-26 czerwca 2016 r., na terenach pomiędzy Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ul. Misyjna 8, a Ochotniczą Strażą Pożarną w Dzięgielowie.

 

W bieżącym roku przypada jubileusz 150-lecia powstania pierwszych KGW na ziemiach polskich, stąd dwudniowe obchody tego święta. Do przeglądu zaproszono ok. 30 zespołów, w tym ok. 800 osób występujących, prezentujących folklor cieszyński, śląski, góralski, krakowski, laski i inne. Zespoły reprezentują województwa śląskie i małopolskie, kilka regionów, powiatów i gmin.


Celem uroczystości jubileuszowych będzie zaprezentowanie bogatej historii i dorobku społecznego, kulturalnego oraz gospodarczego Kół Gospodyń Wiejskich z całego regionu; zachowanie unikalności kulturowej wsi, ochrona tradycji i dziedzictwa kulturowego, poprzez zaprezentowanie tradycyjnych pieśni, tańców, obrzędów, gwary, strojów regionalnych, a także potraw i rękodzieła związanych z terenami wiejskimi. Zależy nam również na promocji obszarów wiejskich Podbeskidzia i jej bogactwa kulturowego, w celu zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu i integracji społeczności wiejskiej.

 

Impreza będzie miała charakter plenerowy, połączony z występami zespołów regionalnych KGW, stoiskami z rękodziełem, wyrobami kulinarnymi, kronikami KGW, prezentacją działalności organizacji społecznych Dzięgielowa. Będzie też wieczorna biesiada świętojańska przy ognisku. Planujemy także stoiska instytucji i firm pracujących na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. WSTĘP WOLNY - ZAPRASZAMY

 

UWAGA - AKCJA KRWIODAWSTWA

W pierwszym dniu obchodów, 25 czerwca, w godzinach 11.00 – 16.00, na parkingu przy OSP, na wszystkich chętnych będzie czekał autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic w którym będzie można oddać krew.


Warunki jakie musi spełnić osoba chcąca włączyć się w akcję krwiodawstwa to: ukończone 18 lat, posiadanie dowodu osobistego, zjedzony lekki posiłek. Na miejscu zostanie przeprowadzone badanie lekarskie. Dodatkowo, w ramach akcji będzie możliwość rejestracji w bazie dawców szpiku kostnego.

 


Plakat imprezy
Plakat imprezy
  

Dodał Tomasz Lenkiewicz
 

Pozostałe aktualności:

 • baner

  Konkurs ZDROWIE PO CIESZYŃSKU

  21.03
  2023
  Rusza kolejna edycja konkursu pn. Zdrowie po cieszyńsku, dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dwie podstawowe kategorie...
 • baner

  Konkurs dla miłośników przyrody i…

  21.03
  2023
  Do udziału w konkursie pn. Rzeka - nauka płynąca z natury zaproszeni są wszyscy miłośnicy przyrody, fotografowie, a także uczniowie szkół...
 • Dzień Kobiet w Bażanowicach

  Dzień Kobiet w Bażanowicach

  21.03
  2023
  Tradycyjny Dzień Kobiet odprawiły w minioną sobotę mieszkanki Bażanowic. W towarzystwie wójt Sylwii Cieślar oraz sekretarz gminy Jolanty Bujok...

Wszystkie aktualności

Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT