Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Baner

Prośba o przekazanie 1 % podatku

2017-02-20

Szanowni Państwo, Dom Dziecka w Cieszynie zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku na działalność placówki (KRS 0000270261). Z uzbieranych w ten sposób pieniędzy planowane jest zorganizowanie letnich wyjazdów na kolonie, a także sfinansowanie indywidualnych potrzeb wychowanków związanych z rozwijaniem ich zainteresowań oraz zdobywaniem nowych umiejętności potrzebnych w przyszłości na rynku pracy.


Dom Dziecka w Cieszynie powstał dla uczczenia jubileuszu pięćdziesięciolecia panowania cesarza Franciszka Józefa I oraz na cześć tragicznie zmarłej w tym roku cesarzowej Elżbiety. Został wybudowany w 1898 roku wskutek intencji cesarza, który wyraził życzenie, aby rok jubileuszowy uczcić dziełami dobroczynności. Dom ten, w dzień jubileuszu 4 grudnia 1898 roku, pod swoją opiekę przejęła Miejska Gmina Cieszyn, a pieniądze na jego zbudowanie ofiarowała Cieszyńska Kasa Oszczędności. Od tego czasu funkcjonował pod nazwą „Dom Miłosierdzia” i miał biednym, osieroconym dzieciom zastępować dom rodzinny.


Obecnie Dom Dziecka funkcjonuje w dwóch placówkach: w Cieszynie przy ul. Kraszewskiego 2 dla szesnastu wychowanków oraz w oddziale w Dzięgielowie przy ul. Rolniczej 1 dla czternastu wychowanków. Nasi podopieczni uczęszczają do szkół podstawowych, specjalnych, gimnazjalnych, licealnych, zawodowych oraz na uczelnie wyższe. Pod okiem wychowawców nasi podopieczni wdrażani są do życia codziennego. Uczą się gotowania, obsługi sprzętów domowych, rozwijają swoje zdolności, biorą udział w różnorodnych akcjach. W naszych domach toczy się zwykłe życie, które celebrujemy różnorodnymi świętami – mówi dyrektor Kazimiera Habarta


W tym roku zakończył się remont części mieszkalnej w cieszyńskim domu dziecka. Pozwolił on na stworzenie dwuosobowych pokoi, miejsc do nauki i wypoczynku. W okresie wakacyjnym, w miarę możliwości, staramy się żeby wychowankowie wyjechali na kolonię – dodaje dyrektor.


Więcej informacji na temat działalności domu dziecka można znaleźć TUTAJ


Baner
Baner
Plakat, z archiwum Domu Dziecka w Cieszynie
Plakat, z archiwum Domu Dziecka w Cieszynie
Plakat, z archiwum Domu Dziecka w Cieszynie
Plakat, z archiwum Domu Dziecka w Cieszynie

Dodał Tomasz Lenkiewicz
 

Pozostałe aktualności:

Wszystkie aktualności

Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT