Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Przypomnijmy, iż w związku z wykryciem na terenie powiatu cieszyńskiego ogniska ptasiej grypy (HPAI), wojewoda śląski wyznaczył tzw. obszar zapowietrzony i obszar zagrożony wystąpieniem kolejnych zachorowań.

Informacja Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Cieszynie

2021-04-16

W nawiązaniu do decyzji wojewody śląskiego wyznaczającej tzw. obszar zapowietrzony i obszar zagrożony wystąpieniem kolejnych zachorowań ptasiej grypy (HPAI), Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie informuje, że dalsze rozwijanie się tej groźnej choroby skutkować może całkowitym administracyjnym uśmierceniem drobiu w gospodarstwach i dużymi stratami dla hodowców drobiu.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie informuje mieszkańców o ciążących na nich obowiązkach, m. in. takich jak:

 1. Utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w zamkniętych budynkach- bez jakiegokolwiek kontaktu z innym drobiem i dzikimi ptakami i ich odchodami.

 2. Wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób.

 3. Karmienie drobiu wyłącznie w budynkach inwentarskich.

 4. Przechowywanie karmy dla ptaków w sposób zabezpieczający ją przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami.

 5. Stosowanie przez osoby wchodzące do budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego, przeznaczonych do użytku wyłącznie w tym celu, oraz bieżące odkażanie odzieży wraz ze sprzętem służącym do obsługi drobiu.

 6. Zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie nadmienia, że stosownie do zapisów art. 85aa ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U.2020.1421 t.j.): „-kto będąc posiadaczem zwierząt, nie zgłasza miejsc, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych na daną chorobę zakaźną zwierząt, powiatowemu lekarzowi weterynarii, podlega karze pieniężnej w wysokości od 0,5 do dwukrotności kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający, ogłaszanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego” – grzywna może wynieść nawet do 10 334 zł.

 

 

Na obszarze powiatu cieszyńskiego znajduje się obecnie na fermach 1 mln sztuk drobiu i obowiązek ochrony tych stad dyktuje konieczność bardzo restrykcyjnego działania – z podjęciem przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie ewentualnej decyzji o zabiciu całego drobiu we wszystkich gospodarstwach znajdujących się w strefach zwalczania ptasiej grypy włącznie.

 

W załączniku do niniejszej wiadomości znajduje się wzór zgłoszenia posiadania drobiu w gospodarstwie oraz klauzula informacyjna w zakresie ochrony danych osobowych, które należy przesłać na adres korespondencyjny Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Cieszynie, ul. Bielska 3a, 43-400 Cieszyn, lub w formie skanu na adres mailowy: cieszyn.piw@wetgiw.gov.pl.

 

Przypomnijmy, iż w związku z wykryciem na terenie powiatu cieszyńskiego ogniska ptasiej grypy (HPAI), wojewoda śląski wyznaczył tzw. obszar zapowietrzony i obszar zagrożony wystąpieniem kolejnych zachorowań. W obszarze zagrożonym znalazły się także sołectwa z tereny gminy Goleszów, a mianowicie sołectwa Bażanowice, Godziszów, Goleszów, Kisielów, Kozakowice Dolne, Kozakowice Górne.

 

AKTUALIZACJA: Nakazy i zakazy wymienione w rozporządzeniu Wojewody Śląskiego z dnia 22 kwietnia, które opisane zostały tutaj obowiązują do 9 maja 2021 r.

 

 


Przypomnijmy, iż w związku z wykryciem na terenie powiatu cieszyńskiego ogniska ptasiej grypy (HPAI), wojewoda śląski wyznaczył tzw. obszar zapowietrzony i obszar zagrożony wystąpieniem kolejnych zachorowań.
Przypomnijmy, iż w związku z wykryciem na terenie powiatu cieszyńskiego ogniska ptasiej grypy (HPAI), wojewoda śląski wyznaczył tzw. obszar zapowietrzony i obszar zagrożony wystąpieniem kolejnych zachorowań.
  

Dodał smanka
 

Pozostałe aktualności:

 • Sukcesy dzięgielowskich lekkoatletów

  Sukcesy dzięgielowskich lekkoatletów

  14.05
  2021
  W miniony weekend (8 maja) w Bielsku-Białej na stoku Koziej Góry odbyły się 19. Mistrzostwa Polski Seniorów, Juniorów, Juniorów Młodszych i...
 • Numery PESEL wydawane będą na wniosek osoby ubiegającej się o jego wydanie.

  Numer PESEL dla cudzoziemców na…

  14.05
  2021
  Wraz z 1 czerwca br., wejdzie w życie zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Dzięki nowym przepisom urzędy...
 • Baner

  Przerwa w dostawie wody (Goleszów…

  14.05
  2021
  Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Sp. z o.o. w Ustroniu informują, że w związku z pracami na sieci wodociągowej w dniu 17.05.2021 r., od godz. 14:00...

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
maj 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: maj

galeriagaleria zdjęć
panorama Ostrzeżenia meteorologiczne Senior+ Szczepienia COVID-19 Zapisz się do newslettera Zapisz się do newslettera Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów - strona otworzy sie na nowej karcie
Gospodarka odpadami
Elektorniczna skrzynka podawcza -strona otworzy sie na nowej karcie
Jak załatwić sprawę w urzedzie - Zostanie otwarta nowa karta z przekierowanie na biuletyn informacji publiczne
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego - strona zostanie otwarta na nowej karcie
panorama panorama Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - strona otworzy się w nowej karcie panorama panorama Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT