Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Fot. Stanisław Konopka, www.ox.pl

Cztery pory roku w teatrze

2017-09-18

„Z muzyką powinno być właśnie tak jak z życiem: i dobrze, i źle, i poważnie, i śmiesznie”. /Jerzy Waldorff/


W sobotnie popołudnie 9 września w wypełnionym do ostatniego miejsca Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie odbył się Koncert Jubileuszowy Orkiestry Kameralnej i Solistów pod dyrekcją Jean-Claude’a Hauptmanna. Koncert zatytułowany „Cztery pory roku, cztery strony świata” przeniósł słuchaczy w muzyczną podróż w czasie i przestrzeni.


Na scenie wystąpiło 57 wykonawców, a wśród nich instrumentaliści, wokaliści, konferansjerki oraz modelki. Można było wysłuchać utworów muzyki poważnej, filmowej, piosenek lat trzydziestych, utworów opartych na melodiach tradycyjnych. Była muzyka żydowska, bałkańska, arabska, francuska i oczywiście polska. Było trochę wspomnień, humoru, refleksji. Bo taka jest muzyka. Było kolorowo i melancholijnie. Bo takie jest życie.


Koncert rozpoczęły dwie piosenki wyjątkowego kompozytora, wokalisty, skrzypka, trębacza, a przede wszystkim wspaniałego człowieka - Zbigniewa Wodeckiego. Po nich rozpoczęła się podróż przez cztery pory roku i w cztery strony świata.


Podczas koncertu nie zabrakło tekstów ponadczasowych poetów – Juliana Tuwima, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty oraz Agnieszki Osieckiej.
Koncert przygotowali: Jean-Claude Hauptmann (kierownictwo muzyczne), Małgorzata Hauptmann (dobór tekstów i utworów muzycznych, scenariusz), Anita Binek (przygotowanie pokazu mody), Iwona Bujok (fryzury), Joanna Hławiczka – Grycz (makijaż), Aleksandra Kufel Mary Kay (makijaż).
Koncert wsparli: Urząd Gminy Goleszów, Bank Spółdzielczy w Cieszynie, Mokate, Eltrex.
Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Muzyczne ARTIS.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu TUTAJ

 

Krótka historia Orkiestry Kameralnej i Solistów pod dyrekcją Jean – Claude’a Hauptmanna


W sierpniu 2012 roku, pod kierownictwem Jean-Claude'a Hauptmanna, rozpoczyna swoją działalność Orkiestra Kameralna, którą tworzą muzycy związani z orkiestrą Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie. To właśnie goleszowska parafia jest miejscem prób, podczas których przygotowywany jest repertuar Orkiestry – pieśni patriotyczne, muzyka żydowska, filmowa, religijna, klasyczna, rozrywkowa, piosenki lat dwudziestych i trzydziestych.
Tak duża różnorodność programowa pozwoliła muzykom na zaprezentowanie się wraz z solistami oraz aktorami m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie, Teatrze CST i Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie, w MDK „Prażakówka” w Ustroniu, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, w kościołach ewangelickich w Goleszowie, Cieszynie, Dzięgielowie, Skoczowie, Wiśle, Bielsku-Białej oraz w Rudzie Śląskiej Wirku. Orkiestra współpracowała z Teatrem CST, Wyższobramskim Chórem Kameralnym, Chórem Męskim Cantus oraz Chórem LOTE/GTE.
Od 2015 roku głównym organizatorem koncertów Orkiestry Kameralnej oraz Solistów jest Stowarzyszenie Muzyczne ARTIS z siedzibą w Goleszowie. Stowarzyszenie powstało by pomagać w rozwijaniu oraz propagowaniu szeroko pojętej kultury muzycznej.
W tym roku mija pięć lat, w ciągu których Orkiestra Kameralna połączyła 35 instrumentalistów, 7 wokalistów i 2 konferansjerów, którzy wspólnie dali 25 koncertów w 14 różnych miejscach. 120 utworów przygotowanych oraz opracowanych przez Jean-Claude’a Hauptmanna zostało zaprezentowanych podczas 9 spektakli słowno-muzycznych i koncertów, do których scenariusze przygotowały Małgorzata Hauptmann oraz Anita Binek.
Do tej pory mogli Państwo wziąć udział w koncertach: „Melodie pamięci”, „Byłyśmy tylko numerami”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, „Przy szabasowych świecach”, „Chaja&Edith”, Koncert Muzyki Filmowej, „Pamiętam tamten sierpień”, Koncert piosenek lat trzydziestych, „Kobieta niejedno ma imię” oraz ostatni „Cztery pory roku, cztery strony świata”.
Podczas Koncertu Jubileuszowego „Cztery pory roku, cztery strony świata” dotychczasowa nazwa orkiestry została zmieniona na: Orkiestra Kameralna ARTIS pod batutą Jean – Claude’a Hauptmanna.

 

 


Fot. Stanisław Konopka, www.ox.pl
Fot. Stanisław Konopka, www.ox.pl
  

Dodał Tomasz Lenkiewicz
 

Pozostałe aktualności:

 • źródło: Rp.pl

  Złóż wniosek o 500+

  02.02
  2023
  1 lutego 2023 roku ruszył nabór wniosków o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja...
 • Badania statystyczne

  Badanie ankietowe - Uczenie się…

  01.02
  2023
  Urząd Statystyczny w Katowicach informuje, iż w terminie od 1 lutego do 31 marca br., planowane są badania ankietowe - Uczenie się osób...
 • Goleszów i Bażanowice – awaria sieci wodociągowej

  Goleszów i Bażanowice – awaria…

  01.02
  2023
  Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Sp. z o.o. w Ustroniu informują, że w związku z awarią na sieci wodociągowej, nastąpi przerwa w dostawie wody...

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
luty 2023
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: luty

2023/02/1 2023/02/4 2023/02/11
galeriagaleria zdjęć
Panorama Goleszowska Opady i Jakość powietrza Senior+ Pomagamy mieszkańcom Pomoc dla Ukrainy Szczepienia COVID-19 Zapisz się do newslettera sms Zapisz się do newslettera email Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów
Odpady komunalne
Łowiectwo
Elektorniczna skrzynka podawcza
Jak załatwić sprawę w urzędzie
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego
Gminny ośrodek kultury Centrum usług społecznych Cmentarze komunalne Gminna biblioteka publiczna Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT