Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Rywalizacja szachistów, fot. Tomasz Lenkiewicz

120 turniej szachowy w Goleszowie

2016-11-29

W ostatnią niedzielę listopada jubileuszowym XXV Międzynarodowym Turniejem Szachowym o Puchar Prezesa Mokate dra Adama Mokrysza zakończyliśmy tegoroczne Grand Prix Gminy Goleszów. W Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie zasiadło za szachownicami prawie 90 zawodniczek i zawodników.


Był to już 120 turniej w Goleszowie, a 25 przy wsparciu firmy Mokate - jej prezesa i miłośnika szachów Adama Mokrysza. W tych 25 turniejach uczestniczyło prawie 2550 osób, najmłodszy zawodnik miał 6, a najstarszy 86 lat. W zawodach rywalizowali szachiści z Polski, Czech, Słowacji, Białorusi i Ukrainy.

 
Głównym celem jaki od początku przyświeca turniejom jest popularyzacja szachów, stąd też niekonwencjonalne prowadzenie zawodów jak na tę dyscyplinę, z obecnością kibiców na sali.
Udział w goleszowskich turniejach arcymistrzów i mistrzów szachowych, którzy startowali tutaj blisko 80 razy, stawia nasze zawody w krajowej czołówce, nie licząc turniejów rangi finału mistrzostw Polski, czy Ekstraligi.


Przypomnijmy, że w szachach błyskawicznych zawodnicy mają do dyspozycji tylko po 3 minuty i 2 sekundy na zawodnika!


W niedzielnym turnieju puchar prezesa MOKATE wywalczył mieszkaniec Warszawy GM Bartłomiej Heberla reprezentujący Basztę Żnin. Nagroda za drugie miejsce pojechała również do stolicy z GM Kamilem Dragunem grającym w barwach Stilonu Gorzów Wielkopolski, który wyprzedził swojego trenera i zarazem trenera narodowej reprezentacji Polski, mieszkającego w Piasecznie, a grającego obecnie w Hetmanie Katowice GM Bartosza Soćkę. Czołówkę uzupełnili jeszcze GM Zbigniew Pakleza i GM Rafał Antoniewski.

 

Poniżej prezentujemy najlepszych szachistów w innych kategoriach.

Kobiety: 1. Anna Kohut - TMS Roszada Gliwice, 2. Monika Gonsior - KS Roszada Żory, 3. Paulina Kopica - UKS Rodło Opole

Dzieci do lat 10: 1. Maciej Jendrowiak - MKSz Rybnik, 2. Bartosz Goszyk - MUKS SZS Cieszyn,  3. Jakub Herwy - AKS Mikołów, 4. Mateusz Myrmus - SSz Olimpia Goleszów

Seniorzy powyżej 70 lat: 1. Mieczysław Heczko - Skoczów, 2. Adolf Burawa - Simoradz

Nagrody i wyróżnienia w niedzielnym turnieju wręczali: prezes Mokate Adam Mokrysz i wójt Krzysztof Glajcar.


Świetne zawody rozegrał Maciej Mroziak - zawodnik i jednocześnie trener Stowarzyszenia Szachowego „Olimpia” Goleszów, obecnie najlepszy zawodnik naszego powiatu. Jak na mistrza szachowego przystało, bez kompleksów próbował wedrzeć się na symboliczny szachowy Olimp. Jednak dwa remisy i dwie porażki pozwoliły mu zdobyć szóste miejsce w turnieju. Oznacza to, że walczył z bardzo silnymi przeciwnikami.


Po zmaganiach szachistów wójt Krzysztof Glajcar odczytał artykuł z Głosu Ziemi Cieszyńskiej z 27.11.1960 r. opisujący rywalizację szachistów w Cieszynie równo 56 lat temu, z okazji 1000-lecia państwa polskiego.
Świetnie spisał się junior Mokrysz z „Olimpii” Goleszów wygrywając 4 partie, a 3 remisując”.
Tym juniorem był obecny na sali, w charakterze gościa Kazimierz Mokrysz. Była to dla niego i całej rodziny bardzo miła niespodzianka. Warto wspomnieć, że w niedzielnym turnieju przy szachownicy rywalizował prezes Adam Mokrysz, syn Pana Kazimierza. Można powiedzieć, że szachowa historia rodziny Mokryszów zatoczyła w Goleszowie koło.


Na zakończenie turnieju wójt Krzysztof Glajcar wręczał Adamowi Mokryszowi pamiątkową tabliczkę od wszystkich uczestników turnieju.


Uwaga szachiści! Jeszcze w tym roku ruszy Akademia Szachowa Mokate, której koordynatorem będzie Stowarzyszenie Szachowe „Olimpia” Goleszów, a w styczniu 2017 r. odbędzie się szachowy turniej przebierańców dla dzieci. Szczegółowe informacje można uzyskać u Karola Linerta, tel. 507854567.

 

Skrót GM przy nazwisku zawodnika to z ang. grandmaster - arcymistrz


Rywalizacja szachistów, fot. Tomasz Lenkiewicz
Rywalizacja szachistów, fot. Tomasz Lenkiewicz
  

Dodał Tomasz Lenkiewicz
 

Pozostałe aktualności:

 • źródło: Rp.pl

  Złóż wniosek o 500+

  02.02
  2023
  1 lutego 2023 roku ruszył nabór wniosków o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja...
 • Badania statystyczne

  Badanie ankietowe - Uczenie się…

  01.02
  2023
  Urząd Statystyczny w Katowicach informuje, iż w terminie od 1 lutego do 31 marca br., planowane są badania ankietowe - Uczenie się osób...
 • Goleszów i Bażanowice – awaria sieci wodociągowej

  Goleszów i Bażanowice – awaria…

  01.02
  2023
  Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Sp. z o.o. w Ustroniu informują, że w związku z awarią na sieci wodociągowej, nastąpi przerwa w dostawie wody...

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
luty 2023
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: luty

2023/02/1 2023/02/4 2023/02/11
galeriagaleria zdjęć
Panorama Goleszowska Opady i Jakość powietrza Senior+ Pomagamy mieszkańcom Pomoc dla Ukrainy Szczepienia COVID-19 Zapisz się do newslettera sms Zapisz się do newslettera email Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów
Odpady komunalne
Łowiectwo
Elektorniczna skrzynka podawcza
Jak załatwić sprawę w urzędzie
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego
Gminny ośrodek kultury Centrum usług społecznych Cmentarze komunalne Gminna biblioteka publiczna Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT