Umowa na remont zabytku w Puńcowie podpisana
W środę, 22 kwietnia wójt Sylwia Cieślar podpisała ostatnią z umów dotacyjnych związanych z tegorocznym programem renowacji obiektów zabytkowych w gminie Goleszów – dotyczącą domu katechetycznego w Puńcowie.
Zakres prac obejmuje kontynuację remontu elewacji budynku należącego do Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jerzego w Puńcowie. Planowane działania obejmują m.in. oczyszczenie kamiennego cokołu, uzupełnienie spoin oraz impregnację kamienia, co pozwoli nie tylko poprawić estetykę obiektu, ale również zabezpieczyć go przed dalszą degradacją.
Gmina przeznaczyła na ten cel 30 tys. zł, a taką samą kwotę dołoży ze środków własnych parafia. Warto podkreślić, że dofinansowanie dla parafii w Puńcowie pochodzi z piątej edycji programu dedykowanego ochronie gminnych zabytków. W ramach tegorocznej puli dotacji środki przeznaczone zostały także na renowację tynków zewnętrznych północnej ściany kościoła ewangelicko-augsburskiego w Goleszowie, remont elewacji kościoła pw. św. Michała Archanioła w Goleszowie, prace przy budynku Diakonatu Żeńskiego „EBEN-EZER” w Dzięgielowie oraz drugi etap remontu alejek cmentarnych w Cisownicy.
Łącznie w tym roku na realizację programu przeznaczono rekordowe 360 tys. zł. Natomiast w ciągu ostatnich pięciu lat na wsparcie prac konserwatorskich i remontowych w obiektach zabytkowych gmina przeznaczyła już blisko 1,3 mln zł.