Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 

2016 - Ks. Emil Gajdacz


Ks. Emil Gajdacz

Ks. Emil Gajdacz urodził się 28 września 1940 r. w Goleszowie, w wielodzietnej rodzinie robotniczo-chłopskiej. Jako kilkulatek przeżył grozę wojny, a także powojenną biedę. Ukończył siedmioklasową Szkołę Podstawową w Goleszowie, później czteroletnie Technikum Mechaniczno-Kuźnicze w Ustroniu.


Następnie podjął studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Po ich ukończeniu podjął pracę katechety w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie, a w 1970 r. został ordynowany w rodzinnym Goleszowie na duchownego i mianowany wikariuszem rozległej parafii cieszyńskiej. W roku 1971 ożenił się z Heleną z domu Bujok. Jako członek Konsystorskiej Komisji Wychowania Chrześcijańskiego przez wiele lat organizował w Dzięgielowie bezpłatne kursy katechetyczne dla wolontariuszy. Skupiał się na pracy z dziećmi, chorymi i niepełnosprawnymi. Autor książeczek dla najmłodszych i materiałów rekolekcyjnych.


W 1983 r. został wybrany proboszczem pomocniczym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie, a w 1984 r. mianowany duszpasterzem Diakonatu Żeńskiego „Eben-Ezer” w Dzięgielowie i dyrektorem działającego tam Domu Opieki „Emaus”. Od 1996 r. prowadził ten dom jako Dom Pomocy Społecznej w Dzięgielowie, gdzie podopieczni przyjmowani są bez względu na wyznanie.


W 2001 r. uruchomił Dom Seniora „Emaus 2”. W 1997 roku przyczynił się do powstania w Dzięgielowie prężnie działającej organizacji Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej. W tymże roku rozpoczął z ramienia diakonatu organizowanie bezpłatnych, ponadwyznaniowych kursów opieki nad chorym geriatrycznym. W 2005 r. został mianowany proboszczem-administratorem nowo powstałej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Dzięgielowie.


Na emeryturę przeszedł w 2006 r. Do dziś działa lokalnie, głównie jako członek-założyciel Stowarzyszenia Miłośników Dzięgielowa, integruje społeczność oraz promuje różne działania charytatywne m.in. „Skarbonka diakonijna” oraz organizuje akcję „Kromka chleba dla bliźniego”.
Za propagowanie dzieła diakonii na Ziemi Cieszyńskiej otrzymał w 2008 r. statuetkę „Miłosiernego Samarytanina”, jako nagrodę główną Diakonii Polskiej.


Prywatnie lubi malować i fotografować. Jest cenionym autorem wystaw i publikacji.
Ks. Emil Gajdacz jest osobą skromną i pracowitą, działającą zawsze zgodnie z przekonaniem „Ludziom na pożytek, Bogu na chwałę”.


Dodał
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: styczeń

galeriagaleria zdjęć
panorama Ostrzeżenia meteorologiczne Senior+ Zapisz się do newslettera Zapisz się do newslettera Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów - strona otworzy sie na nowej karcie
Gospodarka odpadami
Elektorniczna skrzynka podawcza -strona otworzy sie na nowej karcie
Jak załatwić sprawę w urzedzie - Zostanie otwarta nowa karta z przekierowanie na biuletyn informacji publiczne
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego - strona zostanie otwarta na nowej karcie
panorama panorama Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - strona otworzy się w nowej karcie panorama panorama Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT