Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 

2004 - Irena Klimczak


Irena Klimczak - laureatka "Srebrnej Cieszynianki" za rok 2004

Irena Klimczak

Uzasadnienie wyboru laureatki "Srebrnej Cieszynianki" z załącznika do uchwały nr XXII/211/04 Rady Gminy w Goleszowie z dnia 28 września 2004 roku:

Panią Irenę Klimczak od najmłodszych lat pasjonował folklor. W wieku 16 lat założyła pierwszą grupę taneczno-śpiewaczą, a w roku 1968 została założycielką Zespołu Regionalnego "Czantoria", który wyłączywszy roczną przerwę, działa do chwili obecnej. Pani Irena jest jego nie tylko założycielem, ale także kierownikiem organizacyjnym, artystycznym, choreografem, instruktorem śpiewu i tańca, scenarzystą, kostiumerem i zarazem wspaniałym ludowym artystą. Jest nieocenioną skarbnicą folkloru i tradycji Ziemi Goleszowskiej. Jej dbałość o autentyczność i regionalną tożsamość, a także profesjonalizm w opracowywaniu zespołowych programów są wyróżnikiem cechujacym osoby o ogromnej wrażliwości i szacunku do kultury naszych przodków, a pielęgnowanie i propagowanie jej wśród młodego pokolenia jest świadectwem umiłowania rodzimej ziemi, jej bogactwa kulturowego i tradycji. Zespół Regionalny "Czantoria" pod kierownictwem Pani Ireny, otrzymał wiele nagród i wyróżnień na festiwalach, przeglądach i konkursach. Co roku bierze udział  w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, Posiadach Gawędziarskich, Godach Żywieckich, Wojewódzkich Przeglądach Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych "Złoty Kłos" oraz wielu innych prestiżowych imprezach folklorystycznych. Zespół w swej bogatej działalności dał ponad 900 koncertów w kraju i za granicą.Jego autentyczne programy zostały udokumentowane przez TV Katowice.
Pani Irena Klimczak jest wieloletnią animatorką życia kulturalno-artystycznego społeczności gminy. Od kilkudziesięciu lat prowadzi samodzielnie Zespół Regionalny "Czantoria", działający przy Świetlicy Gminnej w Lesznej Górnej pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana - zarówno na polu artystycznym, jak również za całokształt swojej pracy kulturalno-wychowawczej, a zwłaszcza za pielęgnowanie i propagowanie autentyczności dóbr dziedzictwa kulturowego regionu Śląska Cieszyńskiego oraz przekazywanie i wpajanie jego bogatych wartości następnym pokoleniom.
Panie Irena jest pasjonatem, miłośnikiem i cenionym znawcą folkloru śpiewno-tanecznego, zwyczajowo-obrzędowego przy szerokim uwzględnieniu znajomości dialektu śląskiego, a zwłaszcza gwary regionu cieszyńskiego. Jej zamiłowania i pasja przejawiające się w jej pracy z zespołem oraz w działaniu na rzecz pozyskiwania i ochrony dóbr kulturalnych, sprawia że niejednokrotnie Pani Irena staje się godnym naśladowania społecznikiem oddanym bez reszty temu, co robi.
Pani Irena Klimczak za całokształt pracy artystycznej otrzymała:
- Srebrny Krzyż Zasługi w 1999 r.
- Honorową Odznakę Ministra Kultury i Sztuki - Zasłużony Działacz Kultury w 2000 r.
 


Dodał Tomasz Lenkiewicz
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: styczeń

galeriagaleria zdjęć
panorama Ostrzeżenia meteorologiczne Senior+ Zapisz się do newslettera Zapisz się do newslettera Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów - strona otworzy sie na nowej karcie
Gospodarka odpadami
Elektorniczna skrzynka podawcza -strona otworzy sie na nowej karcie
Jak załatwić sprawę w urzedzie - Zostanie otwarta nowa karta z przekierowanie na biuletyn informacji publiczne
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego - strona zostanie otwarta na nowej karcie
panorama panorama Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - strona otworzy się w nowej karcie panorama panorama Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT