Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

XI Sesja Rady Gminy Goleszów

XI Sesja Rady Gminy Goleszów

2019-11-05

W czwartek, 31 października odbyła XI Sesja Rady Gminy Goleszów. W trakcie obrad przyjęto uchwały dot. finansów gminy, gospodarowania zasobem mieszkaniowym, oświaty gminnej, jak również przyjęto uchwałę o utworzeniu na terenie naszej gminy Aglomeracji Goleszów.


Sesja rozpoczęła się od wprowadzenia dodatkowego punktu do porządku obrad. Dotyczył on wyznaczenia Aglomeracji Goleszów, która ujęta zostanie w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Radni zgodnie przyjęli uchwałę w proponowanej formie dając zielone światło do złożenia wniosku w sprawie utworzenia aglomeracji na terenie naszej gminy. Warto przypomnieć, iż pracę nad przystąpieniem do aglomeracji toczyły się już od dłuższego czasu, a jej przyjęcie na październikowej sesji było podsumowaniem podejmowanych wspólnie starań. - Latem 2019 roku został ogłoszony VI nabór na stworzenie aglomeracji, z którego postanowiliśmy skorzystać. Jesteśmy bowiem jedną z ostatnich gmin w powiecie cieszyńskim, która nie posiada wyznaczonej aglomeracji. Wszystkie uzgodnienia zostały pozytywnie zaakceptowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ostatnim etapem przed złożeniem wniosku było podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia aglomeracji Goleszów. Jej utworzenie umożliwia naszej gminie ubieganie się o pozyskanie pieniędzy, z których możliwa będzie m.in. rozbudowa kanalizacji w naszej gminie, budowa zakładu oczyszczalni ścieków, a także zakup niezbędnych pojazdów oraz infrastruktury do obsługi oczyszczalni – wyjaśnia Wójt Gminy Goleszów Sylwia Cieślar.


Kolejne punkty obrad dotyczyły gospodarki finansowej gminy. Oprócz bieżących przesunięć w budżecie, w uchwale uwzględniono dodatkowe środki zewnętrzne pozyskane m.in. na organizację polsko-niemieckiej wymiany uczniów, czy zwiększenie subwencji oświatowej o środki pochodzące z rezerwy Ministra Edukacji Narodowej przeznaczanej na dofinansowanie zakupu pomocy dydaktycznych niezbędnych do realizacji podstawy programowej przedmiotów przyrodniczych w Szkole Podstawowej w Dzięgielowie. W trakcie sesji przyjęto również uchwałę w sprawie udzielenia dotacji celowej dla Powiatu Cieszyńskiego, stanowiącej wkład Gminy Goleszów w budowę drogi powiatowej na odcinku Puńców – Dzięgielów.

 

W trakcie obrad przegłosowano także akt dotyczący oświaty i ostatnich zmian zapisów Karty Nauczyciela. Wprowadzone modyfikacje wymagały dostosowania regulaminu wypłacania dodatków do wynagrodzenia, przyznawania nagród i innych świadczeń pracownikom dydaktycznym szkół do obowiązujących norm prawnych. Radni zatwierdzili również Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Goleszów na lata 2020-2024, którego opracowanie nakłada na samorząd ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. 

 

Po zrealizowaniu przyjętego porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy Goleszów Karol Lipowczan podziękował wszystkim za udział i zamykając sesję XI rady przekazał głos Wójt Gminy Sylwii Cieślar, która zaprosiła wszystkich uczestników do przejścia pod pomnik poległych w II wojnie światowej, by oddać cześć ich pamięci (więcej informacji na ten temat dostępne TUTAJ). "

 


XI Sesja Rady Gminy Goleszów
XI Sesja Rady Gminy Goleszów
XI Sesja Rady Gminy Goleszów
XI Sesja Rady Gminy Goleszów
XI Sesja Rady Gminy Goleszów
XI Sesja Rady Gminy Goleszów

Dodał Krystian Grzybek
 

Pozostałe aktualności:

 • Transport osób z niepełnosprawnością

  Dowóz dzieci z niepełnosprawnością

  03.06
  2020
  W związku z planowanym postępowaniem przetargowym na dowóz dzieci z niepełnosprawnością do placówek oświatowych w roku szkolnym 2020/2021,...
 • Rusza nabór do Klubu Seniora

  Wznowienie naboru do Klubu Seniora…

  02.06
  2020
  Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wznowiony został nabór uczestników do Klubu Seniora „Senior+" w Bażanowicach, do którego...
 • Filia Gminnej Biblioteki w Cisownicy

  Filia Gminnej Biblioteki w Cisownicy…

  02.06
  2020
  Od środy, 3 czerwca swoją działalność wznawia Gminna Biblioteka Publiczna w Goleszowie filia w Cisownicy. Biblioteka będzie czynna od...

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2020/06/3
galeriagaleria zdjęć
panorama Ostrzeżenia meteorologiczne Senior+ Zapisz się do newslettera Zapisz się do newslettera Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów - strona otworzy sie na nowej karcie
Gospodarka odpadami
Elektorniczna skrzynka podawcza -strona otworzy sie na nowej karcie
Jak załatwić sprawę w urzedzie - Zostanie otwarta nowa karta z przekierowanie na biuletyn informacji publiczne
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego - strona zostanie otwarta na nowej karcie
panorama panorama Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - strona otworzy się w nowej karcie panorama panorama Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT