Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Podczas koncertu w poprzednim sezonie

„Toccata i fuga” w Petersburgu

2017-03-13

Mieszkanka Bażanowic, Ewelina Bachul, wzięła udział w III Międzynarodowym Rosyjsko-Polskim Konkursie Organowym „Vox Polonica Petropolitana”.


Do Petersburga dostałam się z Warszawy samolotem, podróż trwała 2 godziny. To zdecydowanie najwygodniejszy środek transportu w przypadku takich odległości. Bażanowice i Petersburg dzieli w linii prostej około 1600 km!


Przesłuchania odbywały się w katolickim kościele św. Stanisława w Sankt-Petersburgu, były dwuetapowe. W pierwszej części należało wykonać cztery utwory z kręgu muzyki dawnej (J.S. Bach, Tabulatura Jana z Lublina, N. Bruhns, F. Ch. Mohrheim).


Miasto o tej porze roku skute jest lodem, Newa właściwie w całości jest zamarznięta. Bałam się o temperaturę w kościele, ale na szczęście była sprzyjająca. Trzeba zaznaczyć, że w przypadku konkursów studenckich o randze międzynarodowej o awansie do kolejnego etapu i wynikach decydują najczęściej szczegóły wykonania, drobnostki. Jeśli ręce są zimne to są niesprawne. To przeszkadza w graniu, a dbałość o szczegóły jest wtedy wręcz niemożliwa. Ten problem dotyczy głównie organistów, bo konkursy dla pozostałych instrumentalistów najczęściej są organizowane w szkołach, salach koncertowych, gdzie panuje zawsze pokojowa temperatura. Na szczęście w Petersburgu warunki były dobre.


Po otrzymaniu awansu do drugiego etapu (otrzymało go sześcioro z dwunastu uczestników) muzycy konkurowali ze sobą w utworach z epoki romantyzmu i XX wieku (C. Franck oraz polski współczesny kompozytor - wybór należał do grającego).
W rezultacie zajęłam czwarte miejsce (dyplom finalisty), a także zdobyłam nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora w finale. Tym utworem była „Toccata i fuga” Mariana Sawy, popularnego w Polsce kompozytora i organisty. To właśnie ten utwór wykonywałam również na koncercie laureatów, który wieńczył cały konkurs.


Co mnie bardzo zaskoczyło? To, że w Rosji jest ogromne zainteresowanie muzyką organową. Jest to o tyle dziwne, że zdecydowana większość Rosjan to chrześcijanie wyznania prawosławnego, które wyklucza istnienie w sferze religijnej muzyki instrumentalnej, dlatego brak też w cerkwiach organów, a co za tym idzie - nie ma tradycji tworzenia muzyki organowej. Okazuje się, że być może właśnie z tego powodu muzyka organowa jest tam traktowana z wielkim poszanowaniem, jako coś nadzwyczajnego. Mimo obowiązku zakupu biletów, kościół na koncercie laureatów wypełniony był po brzegi! Obecni byli dziennikarze z petersburskiego radio i telewizji, a także Konsul Generalny RP w Petersburgu i wykładowcy Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa, które było współorganizatorem wydarzenia.
Wyjazd ten był dla mnie nie tylko czasem ważnych działań na polu artystycznym, ale także czasem poznawania obcej mi kultury, miasta, ludzi… To to wszystko uczy i rozwija. Zwiedziłam też najważniejsze zabytki Petersburga ze słynnym Ermitażem na czele i muszę przyznać, że galeria robi niesamowite wrażenie.


Ewelina Bachul jest studentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiuje na I roku studiów magisterskich (dawniej IV rok) w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego i dra Zygmunta Antonika.
Jest laureatką wielu konkursów organowych o randze ogólnopolskiej. Jej dotychczasowe nagrody i osiągnięcia konkursowe:
- stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012),
- stypendium Rektora UŚ w Katowicach (2011, 2012),
- stypendium Rektora AM w Katowicach (2016),
- I nagroda na V Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra" (Krasnobród, sierpień 2011),
- wyróżnienie na V Międzyszkolnym Konkursie Organowym w Olsztynie (2011),
- wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów w Krakowie (2011),
- wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Białymstoku (2012),
- I nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych (Warszawa, 2012),
- I nagroda na II Ogólnopolskim Konkursie Organowym i Kompozytorskim w Bielsku-Białej (2013).


Koncertowała w wielu miastach Polski (Katowice, Łódź, Gliwice, Tarnowskie Góry, Nowa Ruda, Wodzisław Śląski, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biała, Żywiec, Brenna, Cieszyn, Ustroń, Czeski Cieszyn, Pasym (woj. mazursko-warmińskie), Sejny (woj. podlaskie), a także w Oniksztach na Litwie. W roku 2016 prawykonała utwór Tomasza Bonikowskiego na baryton, organy i live electronics.
Gratulujemy i życzymy kolejnych artystycznych sukcesów!

Redakcja


Podczas koncertu w poprzednim sezonie
Podczas koncertu w poprzednim sezonie
Ewelina Bachul
Ewelina Bachul
Podczas koncertu w Sankt Petrsburgu
Podczas koncertu w Sankt Petrsburgu

Dodał
 

Pozostałe aktualności:

 • Spotkanie seniorów

  Spotkali się w Cisownicy

  23.01
  2018
  20 stycznia 2018 r. w pięknie przystrojonej Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Cisownicy spotkali się najstarsi mieszkańcy sołectwa. ...
 • Cienka pokrywa lodowa

  Niebezpiecznie na lodzie!

  23.01
  2018
  UWAGA! Wchodzenie na powierzchnię zamarzniętych stawów, jezior, rzek niesie za sobą realne zagrożenie zdrowia i życia! Powstająca w...
 • W trakcie meczu

  Połowa sezonu za nimi

  23.01
  2018
  W obecnym sezonie sportowym barw LKS „Lesznianka” z Lesznej Górnej bronią trzy 3 drużyny, które rywalizują w śląskich, ligowych...

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: styczeń

2018/01/6 2018/01/13 2018/01/21 2018/01/28 2018/01/29 2018/01/30 2018/01/31
galeriagaleria zdjęć
panorama Ostrzeżenia meteorologiczne Zapisz się do newslettera Zapisz się do newslettera
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów - strona otworzy sie na nowej karcie
Gospodarka odpadami
Elektorniczna skrzynka podawcza -strona otworzy sie na nowej karcie
Jak załatwić sprawę w urzedzie - Zostanie otwarta nowa karta z przekierowanie na biuletyn informacji publiczne
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego - strona zostanie otwarta na nowej karcie
panorama panorama Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - strona otworzy się w nowej karcie panorama panorama Oświata w Gmienie Goleszów
© 2015 Urząd Gminy w Goleszowie
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT