Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Podczas koncertu w poprzednim sezonie

„Toccata i fuga” w Petersburgu

2017-03-13

Mieszkanka Bażanowic, Ewelina Bachul, wzięła udział w III Międzynarodowym Rosyjsko-Polskim Konkursie Organowym „Vox Polonica Petropolitana”.


Do Petersburga dostałam się z Warszawy samolotem, podróż trwała 2 godziny. To zdecydowanie najwygodniejszy środek transportu w przypadku takich odległości. Bażanowice i Petersburg dzieli w linii prostej około 1600 km!


Przesłuchania odbywały się w katolickim kościele św. Stanisława w Sankt-Petersburgu, były dwuetapowe. W pierwszej części należało wykonać cztery utwory z kręgu muzyki dawnej (J.S. Bach, Tabulatura Jana z Lublina, N. Bruhns, F. Ch. Mohrheim).


Miasto o tej porze roku skute jest lodem, Newa właściwie w całości jest zamarznięta. Bałam się o temperaturę w kościele, ale na szczęście była sprzyjająca. Trzeba zaznaczyć, że w przypadku konkursów studenckich o randze międzynarodowej o awansie do kolejnego etapu i wynikach decydują najczęściej szczegóły wykonania, drobnostki. Jeśli ręce są zimne to są niesprawne. To przeszkadza w graniu, a dbałość o szczegóły jest wtedy wręcz niemożliwa. Ten problem dotyczy głównie organistów, bo konkursy dla pozostałych instrumentalistów najczęściej są organizowane w szkołach, salach koncertowych, gdzie panuje zawsze pokojowa temperatura. Na szczęście w Petersburgu warunki były dobre.


Po otrzymaniu awansu do drugiego etapu (otrzymało go sześcioro z dwunastu uczestników) muzycy konkurowali ze sobą w utworach z epoki romantyzmu i XX wieku (C. Franck oraz polski współczesny kompozytor - wybór należał do grającego).
W rezultacie zajęłam czwarte miejsce (dyplom finalisty), a także zdobyłam nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora w finale. Tym utworem była „Toccata i fuga” Mariana Sawy, popularnego w Polsce kompozytora i organisty. To właśnie ten utwór wykonywałam również na koncercie laureatów, który wieńczył cały konkurs.


Co mnie bardzo zaskoczyło? To, że w Rosji jest ogromne zainteresowanie muzyką organową. Jest to o tyle dziwne, że zdecydowana większość Rosjan to chrześcijanie wyznania prawosławnego, które wyklucza istnienie w sferze religijnej muzyki instrumentalnej, dlatego brak też w cerkwiach organów, a co za tym idzie - nie ma tradycji tworzenia muzyki organowej. Okazuje się, że być może właśnie z tego powodu muzyka organowa jest tam traktowana z wielkim poszanowaniem, jako coś nadzwyczajnego. Mimo obowiązku zakupu biletów, kościół na koncercie laureatów wypełniony był po brzegi! Obecni byli dziennikarze z petersburskiego radio i telewizji, a także Konsul Generalny RP w Petersburgu i wykładowcy Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa, które było współorganizatorem wydarzenia.
Wyjazd ten był dla mnie nie tylko czasem ważnych działań na polu artystycznym, ale także czasem poznawania obcej mi kultury, miasta, ludzi… To to wszystko uczy i rozwija. Zwiedziłam też najważniejsze zabytki Petersburga ze słynnym Ermitażem na czele i muszę przyznać, że galeria robi niesamowite wrażenie.


Ewelina Bachul jest studentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiuje na I roku studiów magisterskich (dawniej IV rok) w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego i dra Zygmunta Antonika.
Jest laureatką wielu konkursów organowych o randze ogólnopolskiej. Jej dotychczasowe nagrody i osiągnięcia konkursowe:
- stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012),
- stypendium Rektora UŚ w Katowicach (2011, 2012),
- stypendium Rektora AM w Katowicach (2016),
- I nagroda na V Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra" (Krasnobród, sierpień 2011),
- wyróżnienie na V Międzyszkolnym Konkursie Organowym w Olsztynie (2011),
- wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów w Krakowie (2011),
- wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Białymstoku (2012),
- I nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych (Warszawa, 2012),
- I nagroda na II Ogólnopolskim Konkursie Organowym i Kompozytorskim w Bielsku-Białej (2013).


Koncertowała w wielu miastach Polski (Katowice, Łódź, Gliwice, Tarnowskie Góry, Nowa Ruda, Wodzisław Śląski, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biała, Żywiec, Brenna, Cieszyn, Ustroń, Czeski Cieszyn, Pasym (woj. mazursko-warmińskie), Sejny (woj. podlaskie), a także w Oniksztach na Litwie. W roku 2016 prawykonała utwór Tomasza Bonikowskiego na baryton, organy i live electronics.
Gratulujemy i życzymy kolejnych artystycznych sukcesów!

Redakcja


Podczas koncertu w poprzednim sezonie
Podczas koncertu w poprzednim sezonie
Ewelina Bachul
Ewelina Bachul
Podczas koncertu w Sankt Petrsburgu
Podczas koncertu w Sankt Petrsburgu

Dodał
 

Pozostałe aktualności:

 • Plakat Euromajówka 2018

  Euromajówka - bieg na orientację!

  23.04
  2018
  1 maja 2018 zapraszamy do Goleszowa na sportową majówkę - każdy będzie mógł spróbować swych sił w otwartych Mistrzostwach Śląska w...
 • Dzięgielowskie dzieci, fot. A. Kohut

  Sprzątali w Dzięgielowie

  25.04
  2018
  14 kwietnia w Dzięgielowie odbyła się coroczna akcji sprzątania. Wzięli w niej udział mieszkańcy wsi, członkowie rady sołeckiej,...
 • Laureatki, fot. Beata Pieńkowska

  Finalistki konkursów

  25.04
  2018
  „Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą” A. Mickiewicz Słowa te stanowią motto Szkoły Podstawowej w Cisownicy i doskonale...

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: kwiecień

2018/04/2 2018/04/7 2018/04/8 2018/04/11 2018/04/13 2018/04/14 2018/04/15
galeriagaleria zdjęć
panorama Ostrzeżenia meteorologiczne Zapisz się do newslettera Zapisz się do newslettera
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów - strona otworzy sie na nowej karcie
Gospodarka odpadami
Elektorniczna skrzynka podawcza -strona otworzy sie na nowej karcie
Jak załatwić sprawę w urzedzie - Zostanie otwarta nowa karta z przekierowanie na biuletyn informacji publiczne
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego - strona zostanie otwarta na nowej karcie
panorama panorama Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - strona otworzy się w nowej karcie panorama panorama Oświata w Gmienie Goleszów
© 2015 Urząd Gminy w Goleszowie
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT