Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Elżbieta Borejza i Krystian Kamieniorz

Rolnicy szkolili się w goleszowskim urzędzie

2019-02-20

15 lutego w Urzędzie Gminy Goleszów odbyło się szkolenie „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. W spotkaniu, które zostało przygotowane przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Cieszynie, wzięło udział ok. 30 rolników z całej naszej gminy. Otwarcia wspólnie dokonali: Wójt Gminy Goleszów Sylwia Cieślar, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Cieszynie Elżbieta Borejza i specjalista doradztwa rolniczego Krystian Kamieniorz.


Tego typu szkolenie zostało przeprowadzane po raz pierwszy w siedzibie goleszowskiego urzędu, za co serdecznie dziękujemy Pani wójt – mówią organizatorzy.


Sylwia Cieślar podziękowała wszystkim za przybycie i jednocześnie zadeklarowała, że goleszowski urząd zawsze będzie otwarty na tego typu inicjatywy.


27 lipca 2018 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące tematyki szkolenia, które stopniowa wdraża się na obszarze całego państwa.
Program działań zawiera wiele wymogów, które mają być przestrzegane w polskich gospodarstwach rolnych i dotyczą one między innymi:
- rolniczego wykorzystania nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub przykrytych śniegiem,
- warunków rolniczego wykorzystania nawozów na terenach o dużym nachyleniu,
- okresów nawożenia,
- warunków przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowanie z odciekami
- dawek i sposobów nawożenia azotem,
- dokumentowania realizacji Programu działań.

 

W pierwszej kolejności po wejściu w życie nowych przepisów rolnicy muszą zmierzyć się z nowymi obowiązkami dotyczącymi wymaganych dokumentów takich jak:
- ewidencja zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem – dokument wymagany we wszystkich gospodarstwach o powierzchni przynajmniej 10 ha użytków rolnych lub utrzymujących zwierzęta gospodarskie co najmniej 10 DJP według stanu średniorocznego.
- plan nawożenia azotem – dokument obowiązkowy w gospodarstwach o powierzchni powyżej 100 ha użytków rolnych lub uprawiających tzw. uprawy intensywne (nawożone azotem powyżej 120kg N/ha pszenica, kukurydza powyżej 160kg N/ha, rzepak powyżej 150kg N/ha) na gruntach ornych na powierzchni powyżej 50 ha lub utrzymujący obsadę zwierząt gospodarskich większą niż 60 DJP według stanu średniorocznego.
- plan nawożenia azotem zaopiniowany przez stację rolniczo-chemiczną - dotyczy gospodarstw utrzymujących drób w obsadzie powyżej 40 tys. stanowisk, lub świnie w obsadzie powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg, lub 750 stanowisk dla macior.
Przestrzeganie wymagań programu azotanowego będzie kontrolowane przez Inspekcje Ochrony Środowiska (WIOŚ), która na potrzeby przeprowadzenia kontroli w gospodarstwach ma dostęp do danych z ARIMR. Wiadomo więc, kto ma gospodarstwo i jaką produkcję w nim prowadzi. Za nie przestrzeganie wymagań rolnikom grożą kary finansowe od 500 do 3000zł.


Temat szkolenia
Temat szkolenia
Uczestnicy
Uczestnicy
Elżbieta Borejza i Krystian Kamieniorz
Elżbieta Borejza i Krystian Kamieniorz
Prowadząca szkolenie
Prowadząca szkolenie
  

Dodał Tomasz Lenkiewicz
 

Pozostałe aktualności:

 • Baner

  Nowe obostrzenia na terenie powiatu…

  07.08
  2020
  Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż w związku ze wzrostem liczby zakażeń spowodowanych wirusem SARS-CoV-2, na terenie 19 powiatów w kraju...
 • ul. Grabowa w Goleszowie

  Czasowa zmiana organizacji ruchu w…

  05.08
  2020
  W najbliższy piątek, 7 sierpnia wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu przy ul. Grabowej w Goleszowie. Informację o planowanych ograniczeniach...
 • Mobilne Biuro w Goleszowie, fot. K. Grzybek

  Eksperci z WFOŚiGW czekają na…

  05.08
  2020
  Przypominamy, że dziś (5 sierpnia) do godziny 17.00 w Goleszowie dyżurują eksperci Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki...

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
sierpień 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: sierpień

galeriagaleria zdjęć
panorama Ostrzeżenia meteorologiczne Senior+ Zapisz się do newslettera Zapisz się do newslettera Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów - strona otworzy sie na nowej karcie
Gospodarka odpadami
Elektorniczna skrzynka podawcza -strona otworzy sie na nowej karcie
Jak załatwić sprawę w urzedzie - Zostanie otwarta nowa karta z przekierowanie na biuletyn informacji publiczne
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego - strona zostanie otwarta na nowej karcie
panorama panorama Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - strona otworzy się w nowej karcie panorama panorama Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT