Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Uroczyste podpisanie certyfikatu o partnerstwie Gminy Goleszów i Gminy Reiskirchen (Dietmar Kroom i Krzysztof Glajcar)

Partnerstwo odnowione

2017-10-23

Wystarczy kilka spojrzeń na wiadomości pochodzące ze strony jednostek administracji, czy też stron internetowych by dojść do wniosku, że wiele samorządów terytorialnych czy innych jednostek administracji posiada partnerów zarówno w Polsce jak i poza granicami państwa. Można powiedzieć, że posiadanie partnerów stało się standardem, z tym że nie zawsze współpraca tętni życiem a jedynie tkwi jako martwa deklaracja. Współpraca pomiędzy stronami staje się wtedy utrudniona czy to przez barierę odległości, czy języka, ale często wysiłki podejmowane w zakresie jej utrzymania wysiłki dają oczekiwane efekty. Efektywna współpraca przestaje być marzeniem między innymi z uwagi na fakt, iż granice państw powoli stają się symboliczne i aktualne społeczeństwo dzięki rozwojowi nowych technik ma coraz szersze możliwości komunikacji praktycznie ze wszystkimi mieszkańcami globu, a na pewno Europy.


Przykładem owocnej i żywej współpracy może być przykład gmin Goleszów oraz Reiskirchen. Zagraniczny partner polskiej gminy leży w zachodniej części Niemiec, w Hesji, w rejencji (odpowiedniku powiatu) Gießen. Struktura ludnościowa, charakter terenu czy wykonywanej działalności obu gmin są do siebie podobne, co sprzyja wzajemnemu porozumieniu. Deklaracja o rozpoczęciu współpracy obu gmin rozpoczęła się 20 lat temu 22 sierpnia 1997 roku, czyli o wiele wcześniej (prawie 7 lat) przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Z uwagi na okrągłą rocznicę zawarcia porozumienia, która wypadała w tym roku, reprezentanci obu gmin spotkali się w Reiskirchen.


Oficjalna ceremonia z okazji rocznicy zawarcia partnerstwa pomiędzy Goleszowem a Reiskirchen odbyła się 14 października 2017 r., na hali w centrum Ettinghasuen (Gmina Resikirchen). Przed godz. 18.00 stoły wypełniły się po brzegi, a licznie przybyli goście z ciekawością wyczekiwali dalszego rozwoju wydarzeń. Obchody rozpoczęły się od odegrania przez orkiestrę gminy Reiskirchen oficjalnego hymnu Unii Europejskiej „Ody do radości”. Zaraz po jego zakończeniu goście zostali powitani przez burmistrza (Bürgermeister) gminy Reiskirchen Pana Dietmara Kromma, który na samym początku zapewnił, iż „po dwudziestu latach chcemy potwierdzić nasze wspólne partnerstwo”.


W krótkim przywitaniu rozpoczęła się dalsza cześć oprawę artystyczną zapewnił niemiecki chór mieszany Concordia-Linderkranz oraz grupa taneczno-kostiumowa Burkhardsfelden oraz zespół „Musique Echo” z francuskiej gminy Muttersholz (drugie partnera Reiskirechen). Przepiękny występ dał również zespół z Goleszowa. Za wzruszające i pełne serca wykonania utworów zarówno tych znanych na całym świece jak i lokalnych folklorystycznych należą się podziękowania wszystkim członkom grupy muzycznej tj. Justynie Akdemir, Dorocie Branny, Darii Branny, Racheli Cieślar, Pawłowi Glajcarowi, Piotrowi Glajcarowi, Urszuli Kenig, Ewie Kiczmal, Małgorzacie Konarzewskiej, Joannie Lipowczan-Stawarz, Kamili Stawarz. Dzięki kunsztowi muzycznemu polskiej grupy można było przenieść się w zarówno spokojne i ciepłe zakamarki naszej duszy ale i śmiać się szczerze słuchając opowieści o miłosnych podbojach rzutkiego młodzieńca opowiedzianych przy folkowych nutach. Udany występ potwierdzały reakcje polsko-niemiecko-francuskiej publiczności, które jednoznacznie podkreślały, że prawdziwa sztuka nie ma granic.


W punkcie głównym ceremonii na scenę poproszono reprezentantów polskiej i niemieckiej gminy. Napełnieni wolą współpracy włodarze przystąpili do podpisania certyfikatu potwierdzającego chęci utrzymania współpracy. Dokument został podpisany ze strony niemieckiej przez Dietmara Kromm’a, Bürgermeistera Reiskierchen, oraz jego pierwszego zastępcę Dietera Schepp’a, a ze strony polskiej przez Krzysztofa Glajcara, Wójta Gminy Goleszów, oraz Bogusława Konieckiego, przewodniczącego Rady Gminy Goleszów.


W późniejszych, licznych przemówieniach podkreślana była rola wysiłku wkładanego w budowanie zjednoczonej Europy, która stanowić ma ostoję pokoju i ładu. Sam burmistrz Reichskierchen podkreślał wielokrotnie, iż tak długie i udane partnerstwo było możliwe dzięki umiejętności osiągania porozumienia we wspólnym działaniu i patrzeniu na nie z szerszej perspektywy. Wójt Gminy Goleszów serdecznie podziękował niemieckim partnerom za ich zaangażowanie. Szczególnie podkreślał rolę wymiany doświadczeń i potrzebę dalszego wspólnego działania w świecie, w którym coraz istotniejsze staje się wyznaczanie racjonalnego, zrównoważonego kierunku rozwoju. Krótkie przemówienie wygłosił również Leszek Szlauer, który w imieniu goleszowskich strażaków-ochotników, złożył serdeczne podziękowania straży pożarnej w Ettinghasuen i przekazał na ręce era statuetkę symbolizującą lata wspólnych działań, trwające nieprzerwanie już od 1958 r. do - jak zaznaczył Leszek Szlauer - nieokreślonej w latach nieskończoności.Dla upamiętnienia tej okrągłej rocznicy zawiązania partnerstwa, przygotowano specjalny prezent dla Gminy Goleszów. Wielki drewniany drogowskaz informujący o odległości pomiędzy Reiskirchen a Goleszowem został przekazany na ręce Wójta Krzysztofa Glajcara, który zapewnił, iż zadba by znalazł się on w odpowiednio wyeksponowanym miejscu. Niemieccy partnerzy zostali również serdecznie zaproszeni do odwiedzenia gminy Goleszów w przyszłym roku. Choć całe spotkanie wraz z dalszymi występami artystycznymi trwało prawie do północy, to wielkie emocje towarzyszące uczestnikom zapewniały wystarczający zapas energii Wizyta w Reiskirchen zakończyła się w poniedziałek 16 października 2017 r., Wójt Gminy Krzysztof Glacjar podziękował wszystkim osobom, które tak serdecznie ugościły reprezentację z Goleszowa. Ciepłe słowa i życzenia dobrej drogi przekazał również burmistrz Reiskirschen Dietmar Kromm. Niemieccy partnerzy zostali również zaproszeni do odwiedzenia w przyszłym roku Gminy Goleszów i zapewnili o zamiarach skorzystania z tej propozycji. Oby współpraca dalej układała się tak pomyślnie.
Krystian Grzybek

 


Występ grupy tanecznej Burkhardsfelden
Występ grupy tanecznej Burkhardsfelden
Niemiecki chór mieszany Concordia-Linderkranz
Niemiecki chór mieszany Concordia-Linderkranz
Pamiątkowy drogowskaz dla Goleszowa wskazujący Reiskirechen
Pamiątkowy drogowskaz dla Goleszowa wskazujący Reiskirechen
Wspólne zdjęcie polskiej grupy
Wspólne zdjęcie polskiej grupy
Uroczyste podpisanie certyfikatu o partnerstwie Gminy Goleszów i Gminy Reiskirchen (Dietmar Kroom i Krzysztof Glajcar)
Uroczyste podpisanie certyfikatu o partnerstwie Gminy Goleszów i Gminy Reiskirchen (Dietmar Kroom i Krzysztof Glajcar)
Uroczyste podpisanie certyfikatu o partnerstwie Gminy Goleszów i Gminy Reiskirchen (Dieter Schepp i Bogusław Konecki)
Uroczyste podpisanie certyfikatu o partnerstwie Gminy Goleszów i Gminy Reiskirchen (Dieter Schepp i Bogusław Konecki)
Wspólne zdjęcie strażaków - Leszek Szlauer, Thomas Ruhl, Frank Schomber, Heinz Schomber
Wspólne zdjęcie strażaków - Leszek Szlauer, Thomas Ruhl, Frank Schomber, Heinz Schomber
Wspólne zdjęcie w dniu poniedziałkowego wyjazdu
Wspólne zdjęcie w dniu poniedziałkowego wyjazdu
Pokaz umiejętności polskiego zespołu
Pokaz umiejętności polskiego zespołu
Pokaz umiejętności polskiego zespołu
Pokaz umiejętności polskiego zespołu
  

Dodał Tomasz Lenkiewicz
 

Pozostałe aktualności:

 • W trakcie budowy kanalizacji

  Zakończono budowę kanalizacji

  07.12
  2018
  Od marca do października 2018 r. wykonywane były roboty budowlane w ramach zadania inwestycyjnego „Projekt i budowa kanalizacji sanitarnej w...
 • Baner

  Przerwa w dostawie wody

  06.12
  2018
  Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Sp. z o.o. w Ustroniu informują, że w związku z awarią sieci wodociągowej,7 grudnia 2018 r., w godz. 8.00 -...
 • Rafał Glajcar

  Rafał Glajcar zastępcą wójta

  06.12
  2018
  Z dniem 4 grudnia 2018 r. Wójt Gminy Goleszów Sylwia Cieślar powołała na swojego zastępcę Rafała Glajcara. Dr hab. Rafał Glajcar jest...

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: grudzień

2018/12/1 2018/12/4 2018/12/11 2018/12/15 2018/12/31
galeriagaleria zdjęć
panorama Ostrzeżenia meteorologiczne Zapisz się do newslettera Zapisz się do newslettera Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów - strona otworzy sie na nowej karcie
Gospodarka odpadami
Elektorniczna skrzynka podawcza -strona otworzy sie na nowej karcie
Jak załatwić sprawę w urzedzie - Zostanie otwarta nowa karta z przekierowanie na biuletyn informacji publiczne
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego - strona zostanie otwarta na nowej karcie
panorama panorama Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - strona otworzy się w nowej karcie panorama panorama Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT