Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Pamiątkowe zdjecie, fot. Krzysztof Rakowski

Jubileusz diakonatu

2018-09-18

15 i 16 września odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 95-lecia Diakonatu Żeńskiego EBEN – EZER w Dzięgielowie Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP.  Przypomnijmy, że diakonat jest obecnie jedyną taką placówką w Polsce. Jego założycielami i jednocześnie zakładów EBEN-EZER był ks. senior Karol Kulisz wraz z diakonisami. Niespełna 100 lat temu kierowali się oni chęcią niesienia pomocy ubogim, schorowanym, opuszczonym i cierpiącym. Niestety podczas II wojny światowej niektóre z sióstr, jak i ksiądz Kulisz oddali to, co my ludzie mamy najcenniejszego – własne życie, ginąc za to w co wierzyli.


Obchody rozpoczęły się w sobotnie popołudnie koncertem orkiestry kameralnej i chóru ECHO z Zaolzia. Słowo Boże w tym dniu wygłosił ks. Stanisław Kaczmarczyk. Wśród gości obecny był m. in. Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Ludwik Kuboszek.


Główne uroczystości odbyły się w niedzielę podczas dziękczynnego nabożeństwa, któremu przewodniczyli: ks. bp Adrian Korczago, ks. bp Ryszard Bogusz, ks. proboszcz Marek Londzin, ks. senior Emil Gajdacz, ks. Tymoteusz Bujok. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. bp Korczago. Podczas nabożeństwa została przedstawiona sztuka „95 lat Eben-Ezer” nawiązująca do historii, współczesności oraz wizji na przyszłość tego dzieła niosącego pomoc bliźniemu w potrzebie. Sztukę przedstawili mieszkańcy, pracownicy Ewangelickiego Domu Opieki „Emaus” i siostry diakonisy.


Solenizantki otrzymały gratulacje od wielu osób, w tym m. in. od wójta Krzysztofa Glajcara, który podziękował za wszystkie lata służby, modlitwę i życzył zdrowia, Bożego pokoju i błogosławieństwa.


Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego Sylwia Cieślar odznaczyła dzięgielowski diakonat złotą honorową odznaką za zasługi dla naszego województwa, natomiast obecna siostra przełożona i jej poprzedniczka – Ewa Cieślar i Lidia Gottschalk - otrzymały złote odznaki za zasługi dla województwa.


Uświetnieniem obchodów był występ parafialnych chórów z Dzięgielowa, tym razem (w zastępstwie) pod batutą Jeana Claude'a Hauptmanna.


Siostra przełożona Ewa Cieślar i duszpasterz diakonatu ks. Marek Londzin serdecznie dziękują wszystkim za złożone życzenia, pamięć, a szczególnie za tak liczną obecność.


Wielką radością było też dla nas, że ten jubileusz świętowaliśmy razem z naszymi podopiecznymi, pracownikami wraz z rodzinami Ewangelickiego Domu Opieki „Emaus”. Bóg wam zapłać! – dodają przedstawiciele diakonatu.

 

Jubileusz zakończył się w ogrodzie przy kościele, gdzie przy pięknej pogodzie wszyscy skorzystali z poczęstunku. Więcej informacji o dzięgielowskiej parafii i diakonacie znajduje się na www.dziegielow.luteranie.pl
Tomasz Lenkiewicz


Jubilatki i zaproszeni goście w drodze do kościoła
Jubilatki i zaproszeni goście w drodze do kościoła
W kościele
W kościele
W kościele
W kościele
W kościele
W kościele
Występ chórów
Występ chórów
Pamiątkowe zdjecie, fot. Krzysztof Rakowski
Pamiątkowe zdjecie, fot. Krzysztof Rakowski
W ogrodzie przy kościele
W ogrodzie przy kościele
Piątkowy koncert
Piątkowy koncert
 

Dodał Tomasz Lenkiewicz
 

Pozostałe aktualności:

 • Baner

  Zaproszenie do Puńcowa

  26.06
  2019
  Ludowy Klub Sportowy TEMPO Puńców serdecznie zaprasza 29 czerwca (sobota) na obchody 70-lecia swojego istnienia. Świętowanie zaczniemy o godz....
 • Bogusława Skark, Sławomira Godek, Franciszek Byrtek, fot. T. Lenkiewicz

  Stowarzyszenia otrzymały dofinansowanie

  25.06
  2019
  W dniu wczorajszym (24 czerwca) w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbyło się uroczyste wręczenie umów organizacjom pozarządowym i grupom...
 • Wybory do Izb Rolniczych

  Wybory do Izb Rolniczych

  25.06
  2019
  Śląska Izba Rolnicza informuje, że 28 lipca 2019 r. odbędą się wybory do walnego zgromadzenia Śląskiej Izby Rolniczej. Szczegółowe...

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2019/06/2 2019/06/8 2019/06/13 2019/06/22 2019/06/29
galeriagaleria zdjęć
panorama Ostrzeżenia meteorologiczne Zapisz się do newslettera Zapisz się do newslettera Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów - strona otworzy sie na nowej karcie
Gospodarka odpadami
Elektorniczna skrzynka podawcza -strona otworzy sie na nowej karcie
Jak załatwić sprawę w urzedzie - Zostanie otwarta nowa karta z przekierowanie na biuletyn informacji publiczne
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego - strona zostanie otwarta na nowej karcie
panorama panorama Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - strona otworzy się w nowej karcie panorama panorama Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT