Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę

2018-10-31

27 października 1918 r. dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego jest datą szczególną, gdyż właśnie wtedy podczas wiecu na rynku w Cieszynie zgromadziło się ponad 40 000 mieszkańców i opowiedziało się za przynależnością do Polski. 100 lat później, w Puńcowie odbyły się ekumeniczne obchody tej okrągłej rocznicy odrodzenia się suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Sobotnie wydarzenia rozpoczęły się o godzinie 10.00 nabożeństwem w lokalnym zabytkowym kościele Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Św. Jerzego. Modlitwa była prowadzona wspólnie przez kapłanów katolickich i ewangelickich. Wśród duchownych  znaleźli się m.in.  Ks. Bp Piotr Greger (biskup pomocniczy bielsko-żywiecki), Ks. Bp dr Adrian Korczago (biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP),  Ks. dr Ronald Manowski-Słomko (ksiądz diecezji ostrawsko-opawskiej w Republice Czeskiej), Ks. Tomasz Wigłasz (ksiądz kapelan parafii ewangelickiej), Ks. Marek Londzin (radca duchowny Rady Synodalnej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP),  Ks. Adam Drożdż (ksiądz proboszcz parafii w Goleszowie), Ks. Jerzy Matoga (były ksiądz proboszcz parafii w Puńcowie), Ks. Dariusz Kowala (ksiądz proboszcz parafii w Puńcowie) oraz Ks. Robert Kacprowski (ksiądz kapelan biskupa pomocniczego Diecezji Bielsko-Żywieckiej).

Jak zaznaczył Bp. Adrian Korczago, w trakcie kazania –Fakt, że przed stoma laty ewangelikom i katolikom udało się wspólnie zjednoczyć  w dziele walki o niepodległość , a później wspólnie zapisywać kolejne karty wolnej ojczyny, niewątpliwie było Bożą sprawą. Nie była to kwestia jednorazowego zrywu by się zjednoczyć, osiągnąć swoje i za moment już podzielić.

 

W modlitwie uczestniczyli również reprezentanci władz lokalnych Wójt Gminy Krzysztof Glajcar, Przewodniczący Rady Gminy Goleszów Bogusław Konecki oraz Wiceprzewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego Sylwia Cieślar, która w listopadzie obejmie stanowisko Wójta Gminy Goleszów na kolejną kadencję. W trakcie trwania uroczystości złożono hołd poległym za ojczyznę, upamiętnionym na zabytkowej tablicy znajdującej się w puńcowskiej świątyni. Całości towarzyszył piękny śpiew chórów ewangelickiego i katolickiego.

 

Po zakończeniu nabożeństwa zebrani przeszli do budynku pobliskiej remizy OSP Puńców, gdzie można było obejrzeć niezwykły występ artystyczny pt. „Tu nasze miejsce, to nasz kraj” oraz posłuchać wykładu Wojciecha Święsa, pracownika Książnicy Cieszyńskiej, na temat odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Gości na samym początku powitała wyśpiewana „Modlitwa o pokój”, którą wykonał chór prowadzony przez Alinę Kubaszczyk oraz Dorotę Gaś. Oprawę muzyczną stworzyli uczniowie uczęszczający do szkół podstawowych w Goleszowie, Dzięgielowie, Bażanowicach oraz gimnazjum w Goleszowie. Na instrumentach grali również wychowankowie ze  Szkoły Podstawowej w Dzięgielowie. Młodzi artyści później jeszcze wiele razy w trakcie przedstawienia wykonywali  wspaniale kolejne utwory wzruszające publikę.

 

Przed rozpoczęciem spektaklu genezę uroczystości przybliżył Wójt Gminy Krzysztof Glajcar - Właśnie 27 października 1918 roku, na rynku w Cieszynie odbył się wiec, w trakcie którego umieszony był transparent „Nie ma Polski bez Puńcowa” i w nawiązaniu do tej historii, padł pomysł by właśnie tutaj świętować odzyskanie niepodległości w zakresie gminnym. Młodzież przygotowała program artystyczny z nutką historii i refleksji. Dziękuję księżom biskupom za piękne słowa wprowadznia wygłoszone w trakcie kazań, za to że mogliśmy w swoich sercach i myślach zweryfikować  to co teraz przeżywamy[…].

 

W przedstawieniu grali adepci aktorstwa  ze szkół podstawowych w Goleszowie i  Dzięgielowie, uczniowie i absolwenci gimnazjum w Goleszowie oraz starszaki z oddziału przedszkolnego w Puńcowie pod opieką Joannu Czyż-Zahradnik  i Małgorzaty Mróz - Sobel. Piękna scenografia przenosiła widzów we wnętrze izby puńcowskiego domu, ozdobioną „żywymi obrazami”. Poszczególne sceny były przeplatane występami muzycznymi, o charakterystyce niepodległościowej. Artystyczna część kończyła wzruszająca aranżacja utworu „Taki kraj”, napisana przez Jana Pietrzaka. Na zebranych występ zrobił ogromne wrażenie. Doceniona została artystyczna warstwa,  jak i historyczne wątki, stanowiące jednocześnie element wiążący całej historii.

 

Uczestnicy mieli później okazję wysłuchać wykładu przygotowanego przez Wojciecha Święsa, który w trakcie przygotowanej prezentacji merytorycznie opowiedział o całym procesie, wydarzeniach i osobach, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości.

 

Cały program uroczystości szczególnie podkreślał rolę mieszkańców Śląska Cieszyńskiego w walce o wolność. Obchody w Puńcowie miały ten niezwykły charakter, zwracały uwagę nie tylko na wielkie starania i oddanie, które towarzyszyły walce o odzyskanie niezależności, ale przede wszystkim wzbudzały wewnętrzne poczucie wspólnoty i dumy bycia Polakiem. 

 

Serdeczne podziękowania za zaangażowanie i pomoc w organizacji Gminny Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości składamy wszystkim zaangażowanym, a w szczególności :

- dyrektorom, nauczycielom oraz uczniom Szkół Podstawowych w Bażanowicach, Dzięgielowie, Goleszowie oraz Gimnazjum w Goleszowie za przygotowanie wspaniałego przedstawienia,

- Paniom Urszuli Łamacz, Agacie Guznar, Annie Kohut  oraz Jolancie Pustówka za przygotowanie scenografii,

- Paniom Aleksandrze Stokłosie-Wapienik oraz Weronice Glajc za przygotowanie scenariusza i reżyserię przedstawienia,

- Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Goleszowie, Panu Konradowi Sowa, Ks. Jarosławowi Krutakowi za wypożyczenie strojów do spektaklu,

- Panu Piotrowi Cieślarowi za wykonanie ram obrazów wykorzystanych w inscenizacji,

- Państwu Fredrychowskim za udostępnienie kwiatów,

- Panu Andrzejowi Lacelowi za wypożyczenie rekwizytów wykorzystanych do dekoracji

- Strażakom OSP Puńców  za udostępnienie i przygotowanie sali.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia 


KG


Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
  

Dodał Krystian Grzybek
 

Pozostałe aktualności:

 • Wójt Sylwia Cieślar składa gratulacje Ilonie Sztwiertni, fot. T. Lenkiewicz

  Sukces Ilony Sztwiertni

  22.07
  2019
  W minionym tygodniu w Ostrawie zakończyły się Mistrzostwa Europy Juniorów i Kadetów w Tenisie Stołowym. W rywalizacji sportowej wzięła...
 • Start zawodniczki, fot. T. Lenkiewicz

  Pierwsza Sztajfa za nami

  22.07
  2019
  W minioną sobotę (20 lipca) odbyła się pierwsza edycja Sztajfy. Jazda indywidualna na czas przyciągnęła do naszej gminy zawodników m. in. z...
 • Początek meczu charytatywnego

  Zagrali dla Kubusia

  22.07
  2019
  W sobotę 20 lipca 2019 r. na boisku przy ul. Sportowej w Goleszowie odbył się niezwykły mecz charytatywny. Rywalizowały w nim drużyny...

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
lipiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: lipiec

2019/07/6 2019/07/7 2019/07/14 2019/07/20 2019/07/21 2019/07/27 2019/07/28
galeriagaleria zdjęć
panorama Ostrzeżenia meteorologiczne Zapisz się do newslettera Zapisz się do newslettera Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów - strona otworzy sie na nowej karcie
Gospodarka odpadami
Elektorniczna skrzynka podawcza -strona otworzy sie na nowej karcie
Jak załatwić sprawę w urzedzie - Zostanie otwarta nowa karta z przekierowanie na biuletyn informacji publiczne
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego - strona zostanie otwarta na nowej karcie
panorama panorama Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - strona otworzy się w nowej karcie panorama panorama Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT