Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Zdjęcie grupowe laureatów

Gmina Goleszów wyróżniona

2018-10-16

15 października 2018r . w Muzeum Śląskim w Katowicach, odbyła się „Gala Wzorowych”, w trakcie której przyznane zostały nagrody dla najlepszych samorządów województwa śląskiego. Gmina Goleszów otrzymała tytuły Lidera Integracji Europejskiej oraz Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Konkurs „Wzorowa Gmina” organizowany był pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego, Wojciecha Saługi oraz Przewodniczącego Konwentów  Powiatów Województwa Śląskiego Starosty Bielskiego, Andrzeja Płonki.

 

Gmina Goleszów została nominowana do wąskiego grona 21 laureatów Śląskiej edycji konkursu. W jego ramach zostało nagrodzonych 10 miast oraz 10 gmin wiejskich, a także wręczono tytuł „Wzorowego Samorządowca”.  Warto zauważyć, że województwo śląskie składa się ze 167 gmin, w tym 49 gmin miejskich, 22 gmin miejsko-wiejskich oraz 96 gmin wiejskich.

 

Wyróżnienie w konkursie można było otrzymać m.in. w kategoriach bezpieczeństwo, edukacja, kultura, służba zdrowia,  sport, turystyka, współpraca zagraniczna, wykorzystanie  środków czy współpraca z organizacjami pozarządowymi. Nominowane do konkursu gminy oceniała kapituła, w skład której wchodzili m.in. przedstawiciele patronów honorowych oraz grono niezależnych ekspertów z instytucji nadzorujących wykorzystanie funduszy unijnych. 

 

Tytuł Lidera Integracji Europejskiej Gmina Goleszów otrzymała w uznaniu współpracy z gminami partnerskimi Reiskirchen, Wędrynia i Bystrzyca. Pierwsze porozumienie o współpracy partnerskiej zostało zawarte z gminą Resikierchen. Współpraca obu gmin rozpoczęła się 21 lat temu 22 sierpnia 1997 roku, czyli o wiele wcześniej (prawie 7 lat) przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.  Wędrynia jest gminą partnerską od 19 kwietnia 2004 r. a Bystrzyca od 27 lutego 2008 r. Przy ocenie wzięto również pod uwagę,  wspólnie projekty realizowane z czeskimi partnerami.

 

Grono oceniające doceniło również poziom współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi w zakresach dot. pomocy społecznej, podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, działalności na rzecz języka regionalnego, realizacji inicjatyw wspierających rozwój demokracji, wspólnot i społeczności lokalnych, działalności na rzecz dzieci i młodzieży (w tym ich wypoczynku), kultury czy przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. W chwili obecnej, na terenie gminy, prężnie działa: 11 stowarzyszeń, 1 fundacja, 8 klubów sportowych, 9 jednostek OSP i 7 KGW. Zdarza się, że w działania na terenie Gminy angażują się również organizacje spoza jej granic administracyjnych. Dzięki zaangażowaniu trzeciego sektora w życie publiczne w 2017 r. możliwe było wspólne zrealizowanie 61 zadań w różnych dziedzinach życia społecznego. Wydatki związane ze współpracą z organizacjami pozarządowymi przekroczyły kwotę 344 tysięcy złotych, co biorąc pod uwagę charakter wiejski gminy oraz liczbę jej mieszkańców jest dużą wartością.

 

Jak zaznacza Wójt Gminy Goleszów – Jestem zaszczycony otrzymaniem przez Gminę tego wyróżnienia. Jest ono wyrazem uznania podjętych przeze mnie, radnych gminy oraz pracowników wysiłków i cieszę się, że zostały one dostrzeżone. Tytuł jest również motywatorem do kontynuowania starań, by warunki życia w Gminie Goleszów stale się polepszały.


Statuetki i dyplomy dla laureatów
Statuetki i dyplomy dla laureatów
Wójt Gminy Goleszów odbierający nagrodę
Wójt Gminy Goleszów odbierający nagrodę
Zdjęcie grupowe laureatów
Zdjęcie grupowe laureatów
Wójt Gminy, Przewodniczący Rady Gminy wraz z przedstawicielem organizatora
Wójt Gminy, Przewodniczący Rady Gminy wraz z przedstawicielem organizatora
  

Dodał Krystian Grzybek
 

Pozostałe aktualności:

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: wrzesień

2020/09/2 2020/09/5
galeriagaleria zdjęć
panorama Ostrzeżenia meteorologiczne Senior+ Zapisz się do newslettera Zapisz się do newslettera Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów - strona otworzy sie na nowej karcie
Gospodarka odpadami
Elektorniczna skrzynka podawcza -strona otworzy sie na nowej karcie
Jak załatwić sprawę w urzedzie - Zostanie otwarta nowa karta z przekierowanie na biuletyn informacji publiczne
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego - strona zostanie otwarta na nowej karcie
panorama panorama Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - strona otworzy się w nowej karcie panorama panorama Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT