Gmina Goleszów - oficjalna strona

Urząd Gminy Goleszów
ul. 1 Maja 5, 43-440 Goleszów
tel. +48 33 479 05 10 do 13
fax. +48 33 479 05 16
e - mail: urzad@goleszow.pl
 
AKTUALNOŚCI

Rywalizacja szachistów

38. edycja Międzynarodowego Turnieju Szachowego Mokate w Goleszowie

2019-11-26

W niedzielę, 24 listopada kolejny raz do Goleszowa zawitali szachiści, którzy zmierzyli się w 38. Międzynarodowym Turnieju Szachowym Mokate, rozgrywanym w ramach Pucharu Gminy Goleszów. W sumie w niedzielnych rozgrywkach udział wzięło 81 zawodników, wśród których liczną, bo 21-osobową grupę stanowili reprezentanci Stowarzyszenia Szachowego Olimpia Goleszów. Szachiści rywalizowali o Puchar Prezesa Zarządu Mokate dra Adama Mokrysza.

 

Turniej był wyjątkowy dla czuwającego nad sprawnym przebiegiem zmagań, sędziego głównego, Karola Linerta, dla którego stanowił on 150 imprezę zorganizowaną tylko pod szyldem Goleszowa. – Ten nowy okres rozpoczął się w sposób całkiem przypadkowy, było to w 2002 roku. Myślę, że nawet osoby z nadmiernie wybujałą fantazją, nie przewidziałyby pozycji, jaką obecnie zajmują goleszowskie szachy, zważywszy, jak wielka i stale rosnąca jest popularność tej dyscypliny, bardzo, bardzo upraszczając, było to możliwe dzięki zielonemu światłu wysyłanemu przez wiele, wiele osób. Działalnością zdobyliśmy uznanie biznesmena i miłośnika szachów Adama Mokrysza, który w 2012 roku także zaproponował nam współpracę, której efektem jest 38 dużych turniejów z udziałem zawodników z najwyższej półki, a w 2015 roku reaktywowaliśmy, sięgające lat pięćdziesiątych XX w. szachy w wydaniu klubowym, rejestrując Stowarzyszenie Szachowe Olimpia Goleszów. Mamy już spore sukcesy, nie użyję określenia „zadziwiające sukcesy", bo patrząc na to co dokonaliśmy się przez te 17 lat, coraz mniej rzeczy mnie zadziwia – komentował Karol Linert.

 

Goleszowskie turnieje mają w środowisku szachowym niezwykle wysoką renomę i przyciągają wielu entuzjastów tej dyscypliny sportowej. Warto zaznaczyć, że w niedzielnym turnieju udział wzięli: arcymistrz Krzysztof Bulski, arcymistrzyni, medalistka olimpijska Karina Cyfka, ukraiński mistrz międzynarodowy Petro Golubka. Rozgrywki odwiedzili również Wiceprezydent FIDE (Światowej Federacji Szachowej) Łukasz Turlej, Prezes Śląskiego Związku Szachowego Andrzej Matusiak, Prezes Zarządu Mokate Adam Mokrysz (również w roli zawodnika) oraz Przewodniczący Rady Gminy Goleszów Karol Lipowczan.

 

W klasyfikacji ogólne pierwsze miejsce zdobył Eneasz Wiewióra (SSz Gminy Pawłowice), drugie Krzysztof Bulski (KSz HETMAN Katowice), a trzecia lokata przypadła Karinie Cyfka (KSz Stilon Gorzów Wielkopolski). Wśród goleszowskich reprezentantów najlepiej zagrał Michał Cieślar zajmując 6 miejsce. Pełna tabela z wynikami dostępna jest na serwisie Chessarbiter, dostępna na www.chessarbiter.com

 

Galeria zdjęć z zawodów znajduje się na www.goleszow.pl

 

- Miałem dzisiaj okazję osobiście przekonać się jakie fantastyczne postępy robocie nie tylko w Klubie Olimpii Goleszów, ale generalnie jak wysoki jest poziom rozgrywek. Bardzo Wam wszystkim za to dziękuję i gratuluję umiejętności szachowych – zaznaczył Prezes Mokate Adam Mokrysz przy ceremonii wręczenia nagród.

 

Gratulacje złożył również Przewodniczący Rady Gminy Karol Lipowczan - Chciałbym w imieniu Pani Wójt Sylwii Cieślar i władz samorządowych Gminy Goleszów przede wszystkim pogratulować wyników w dzisiejszym jak i wcześniejszych turniejach, które są organizowane przez Gminę i Stowarzyszenie „Olimpia" na czele z prezesem Karolem Linertem. Chciałbym również podziękować sponsorom, a szczególnie firmie Mokate i jej Zarządowi, bo to również dzięki Waszemu zaangażowaniu szachy żyją i rozwijają się.

 

Pomimo, że koniec roku coraz bliżej to wydarzenia i wiele emocji związanych z szachami jeszcze przed nami. Interesująco wygląda bowiem grudniowy plan szachowych zmagań. - Od dwóch lat organizujemy również cykl turniejów Kania Finanse_Olimpia i Przyjaciele kierowany głównie do mniej zaawansowanych szachistów, było już 7 turniejów. Grzegorz Kania, właściciel firmy i sympatyk szachów, zaproponował nam poszerzenie współpracy, czego efektem będzie grudniowy, czterodniowy turniej w szachach klasycznych. Zostaliśmy wyróżnieni przez Związek Szachowy, najlepszy zawodnik uzyska prawo startu w dziesięcioosobowym turnieju o Mistrzostwo Śląska z wysoką pulą nagród, takie „miejscówki" otrzymały tylko cztery turnieje w naszym województwie. Oczywiście turniej zorganizujemy we współpracy z Gminą Goleszów w gościnnych salach Gminnego Ośrodka Kultury, wsparcie dla tej prestiżowej imprezy otrzymaliśmy również ze strony Starostwa Powiatowego w Cieszynie – poinformował Karol Linert.

 

 


Rywalizacja szachistów
Rywalizacja szachistów
Rywalizacja szachistów
Rywalizacja szachistów
Rywalizacja szachistów
Rywalizacja szachistów

Dodał Krystian Grzybek
 

Pozostałe aktualności:

Wszystkie aktualności

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: czerwiec

2020/06/3
galeriagaleria zdjęć
panorama Ostrzeżenia meteorologiczne Senior+ Zapisz się do newslettera Zapisz się do newslettera Goleszów E-mapa
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Goleszów - strona otworzy sie na nowej karcie
Gospodarka odpadami
Elektorniczna skrzynka podawcza -strona otworzy sie na nowej karcie
Jak załatwić sprawę w urzedzie - Zostanie otwarta nowa karta z przekierowanie na biuletyn informacji publiczne
Konsultacje społeczne
Akty Prawa Miejskiego - strona zostanie otwarta na nowej karcie
panorama panorama Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - strona otworzy się w nowej karcie panorama panorama Oświata w Gmienie Goleszów
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego Optimal IT